Pasteloza Karoliny Balcer

Od 17 czerwca w galerii wrocławskiego CK Agora będzie można oglądać wystawę malarstwa Karoliny Balcer pt. Pasteloza.

Pasteloza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pasteloza (źródło: materiały prasowe organizatora)

​Integralną cechą naszego mentalnego krajobrazu oraz świadomości są widoki, które oglądamy, zbudowane przestrzenie domy oraz znajdujące się w nich pomieszczenia. Architektura tworzy nasz najważniejszy system eksterioryzowanego ładu, hierarchii i pamięci. Dokonuje strukturyzacji i artykulacji przestrzeni, w której żyjemy, oraz sytuacji, w jakich bywamy.

Określenie szare blokowisko zdaje się już być przeszłością i choć nadal czynnie funkcjonuje, to z szarością nie ma nic wspólnego. Utarło się, że ma być kolorowo, ładnie, ciepło, wesoło i najlepiej pastelowo. Miło i przyjaźnie, byle nie biało i nie szaro. Dlaczego zatem moderniści wybierali tego typu odcienie? Czy teraz już nie wystarczy, że potężne blokowiska są i tak dużą ingerencją w przestrzeń? Do fazy projektowej wkradła się mądrość ludowa, a przecież chodzi o to, żeby ludziom się podobało. Termomodernizacja, czyli ocieplanie budynków za pomocą styropianu, przeżywa w Polsce rozkwit. Pod grubą warstwą izolującą znikają fasady zwykłych bloków, a także cennych obiektów zabytkowych. Remont staje się zazwyczaj pretekstem do ryzykownych eksperymentów kolorystycznych, które w większości kończą się umieszczeniem na elewacji wszystkich kolorów tęczy.

O pastelozie jako chorobie trawiącej polskie blokowiska w rozmowie z Filipem Springerem, autorem książki Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni, dla Magazynu O.pl

Karolina Balcer (ur. 1988 w Toruniu) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu, obecnie doktorantka na tej samej uczelni. Jej dyplomowy cykl zatytułowany Blok techniczny zdobył liczne nagrody i uznania  Dyplom Roku katedry malarstwa 2014, Nagrodę Publiczności podczas IV Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew, Nagrody: Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Pisma Artystycznego FORMAT podczas 24. Przeglądu Promocje w Legnicy oraz Nagrodę Marszałka Sejmu RP i Nagrodę fundowaną przez Premier RP podczas 43 Salonu Zimowego w Radomiu. Swoje prace realizuje głownie w technice malarstwa. Tworzy także krótkometrażowe filmy video, kolaże oraz obiekty malarskie.

PASTELOZA – Karolina Balcer
Od 17 czerwca 2015 r., godz. 19.00
Galeria CK AGORA
Wrocław

Dodaj komentarz