Sztuka naiwna Mikołaja Maleszy

Do 15 czerwca w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie można oglądać wystawę malarstwa Mikołaja Maleszy.

Mikołaj Malesza, „Skrzypek”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Malesza, „Skrzypek”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Malesza jest malarzem i scenografem teatralnym. Stworzył ponad 40 scenografii teatralnych, m.in. do większości spektakli teatru Towarzystwo Wierszalin, z którym współpracuje od 1985 roku. Teatr czerpie inspirację z kultury i religii polsko-białoruskiego pogranicza. Scenografie Mikołaja Maleszy miały ogromny wpływ na sukces spektakli Wierszalina, nagrodzonych między innymi na Fringe First – największym europejskim Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Artysta współpracuje z teatrami lalkowymi i dramatycznymi na terenie całej Polski.

Twórczość malarską i scenograficzną Mikołaja Maleszy charakteryzuje poetycka nostalgia i nawiązania do kultury ludowej. W swoich obrazach operuje prostą formą i skrótem. Artysta łączy inspiracje sztuką naiwną, surrealizmem i abstrakcją.

Ważnym elementem jego sztuki jest świat dziecięcej fantazji i baśni. Współpracując z reżyserką Ewą Sokół stworzył scenografie w teatrach lalkowych do wielu spektakli dla dzieci, m.in. Bajki o królewnie, co spać nie chciała w Teatrze Lalka w Warszawie, Opowieści z królestwa Lailonii w Teatrze Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Opowieści kota w Teatrze Guliwer w Warszawie, Królową śniegu w Teatrze Lalka w Warszawie, Pan Huczek w Białostockim Teatrze Lalek.

Pracował również z Krzysztofem Rauem, z którym stworzył m.in. Opowieści o smutku i radości w Teatrze Lalka, O księciu Pipo, o koniu Pipo i o księżniczce Popi Pierre’a Gripari w Teatrze 3/4 Zusno (1996) oraz Spowiedź w drewnie Jana Wilkowskiego w Białostockim Teatrze Lalek (2003).

Mikołaj Malesza urodził się w 1954 w Krynkach. Studiował na warszawskiej ASP na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1979. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Czechosłowacji, Włoszech, Austrii, USA, Japonii.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał II nagrodę na XXXVII Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki (Radom, 1984) i III nagrodę na XII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na Obraz im. J. Spychalskiego (Poznań, 1987). Artysta otrzymał wiele nagród indywidualnych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej Animacje (Bielsko-Biała, 2002).

Mikołaj Malesza – malarstwo
Od 30 maja do 15 czerwca 2015 roku
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie

Dodaj komentarz