• 2015-06-02

Człowiek a natura. Efekty uboczne

Przez trzy letnie miesiące w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać Efekty Uboczne – unikatowy projekt polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, nagrodzony w tegorocznym World Press Photo. To okazja do spotkania z efektami działalności człowieka widzianymi z perspektywy lotu ptaka. Wernisaż wystawy Efekty Uboczne / Side Effects odbędzie się 12 czerwca o godzinie 18.00

Kacper Kowalski, „Efekty uboczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kacper Kowalski, „Efekty uboczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Efekty Uboczne to projekt dokumentalny, w którym pokazuję relację pomiędzy człowiekiem i naturą. Jest uniwersalny, choć zdjęcia do niego powstawały w Polsce, również w okolicach Gdyni, gdzie mieszkam i gdzie mam swoją bazę – mówi Kacper Kowalski.

Artysta-pilot od kilkunastu lat tropi z paralotni oraz wiatrakowca rezultaty przekształcania ziemi przez człowieka. Zdjęcia, które wchodzą w skład Efektów Ubocznych, pochodzą zarówno z malowniczych Kaszub, portu w Gdyni, jak i zalanych terenów Sandomierza z 2010 roku czy wyrobisk kopalni. Zaskakujące wizualnie i malarskie, pozwalają na otwartą interpretację naszych działań wobec natury.

Ze zdjęć, które przygotowuje Kacper Kowalski, kurator projektu, Agnieszka Jacobson-Cielecka ułożyła wystawę 25 prac. To największy tegoroczny przekrojowy pokaz prac fotografa w Polsce. Od początku roku Kowalski prezentowany był m.in. w Mediolanie, w Salzburgu, a także w Nowym Jorku – w The Curator Gallery.

Wystawę w nowojorskiej Chelsea, w galerii dla artystów, którzy właśnie wchodzą na najwyższy poziom, organizowała Ann Moore, mecenas sztuki oraz wieloletnia prezes TIME Inc., amerykańskiego giganta medialnego, wspólnie z Billem Shapiro – kuratorem, wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu „Life”.

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, pilotuje paralotnię od 1996 roku. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie-obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę.

Ta perspektywa była wielokrotnie nagradzana w konkursach w Polsce i na świecie. Kacper Kowalski – jako jedyny Polak w tym roku – odebrał nagrodę World Press Photo w Amsterdamie. To jego trzecie wyróżnienie w tym konkursie. Otrzymał je właśnie za prezentowany projekt długoterminowy – Efekty Uboczne.

Kacper Kowalski, „Efekty uboczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kacper Kowalski, „Efekty uboczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kowalski jest laureatem nagród i wyróżnień w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych, między innymi: World Press Photo (2009, 2014, 2015), Picture of The Year International – POYi (2012, 2014, 2015), Grand Press Photo (2009,2011,2012,2013,2014). W styczniu 2014 roku ukazał się jego debiutancki album Efekty uboczne.

Zdjęcia Kacpra Kowalskiego są wystawiane m.in. w Singapurze, Mediolanie, Londynie, Edynburgu, Paryżu, a sygnowane odbitki wchodzą w skład kolekcji prywatnych.

Kacper Kowalski. Efekty uboczne / Side effects
Wernisaż: 12 czerwca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 6 września 2015 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz