• 2015-06-01

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Od 12 do 19 czerwca, Sinfonia Varsovia codziennie zaprasza na kameralne koncerty do swojej siedziby na Kamionku. Koncert inauguracyjny XV Festiwalu „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” odbędzie się w czwartek 11 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia.

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka  „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”, plakat (źródło: materiały prasowe)

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Znakomity kontrabasista polskiego pochodzenia – Bogusław Furtok wykona Koncert kontrabasowy fis-moll op.3 Siergieja Kusowickiego i Kol Nidrei op.47 (Adagio d-moll na temat melodii hebrajskich) Maxa Brucha. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą José Luisa Gomeza. W drugiej części koncertu zabrzmi IV Symfonia f-moll op.36 Piotra Czajkowskiego.

W sobotę i niedzielę (13–14 czerwca), w ramach Letnich Koncertów na Grochowskiej, o godz. 16.00 wystąpi kwartet wiolonczelowy z Andrzejem Bauerem na czele. W pozostałe dni (12, 15–19 czerwca, godz. 18.00), występować będą artyści tworzący na co dzień orkiestrę Sinfonia Varsovia, tym razem w składach kameralnych. Różnorodny program koncertów zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Święto Muzyki na Grochowskiej rozpocznie się w samo południe niedzielę 21 czerwca, koncertem na trawie. W repertuarze: Trzy utwory w dawnym stylu z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” Krzysztofa Pendereckiego, Serenada na smyczki C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego i dwa utwory Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego – II Sinfonia D-dur op. 43 na orkiestrę smyczkową i Koncert na skrzypce i smyczki d-moll z Jakubem Haufą w roli solisty i prowadzącego orkiestrę.

Kolejne punkty programu Święta Muzyki na Grochowskiej to trzy koncerty kameralne (godz. 14.00, 16.00 i 17.30). Na wielki finał – koncert interdyscyplinarny (godz. 19:00). Rozpoczną Marcin A. Steczkowski (kornet, elektronika) i Michał Zaborski (altówka, elektronika), którzy zagrają własne kompozycje, oparte na motywach etno i jazzowych z elementami improwizacji.

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” zamknie performance Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego i Marcela Markowskiego (wiolonczela), czyli animacje na żywo do II Suity d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu został zainicjowany w 2001 roku przez wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy i zyskała sobie sympatię jej mieszkańców. Zgodnie z ideą festiwalu, mieszkańcom Warszawy prezentowane są różne formy muzyki klasycznej w wykonaniu artystów Sinfonii Varsovii.

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”
Od 11 do 21 czerwca 2015 roku
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Warszawa

Dodaj komentarz