• 2015-06-01

Dziesięć spojrzeń na Chopina

11 czerwca Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na cykl recitali, Dziesięć spojrzeń na Chopina. Pretekstem do dyskusji o Chopinie wirtuozie będzie zbliżający się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

„Dziesięć spojrzeń na Chopina”, fot. Anita Kot (źródło: materiały prasowe)

„Dziesięć spojrzeń na Chopina”, fot. Anita Kot (źródło: materiały prasowe)

Współcześni Chopinowi, którzy słuchali jego koncertów, podkreślali niewiarygodny kunszt jego warsztatu wykonawczego. Wielki kompozytor był również doskonałym pianistą, co, rzecz jasna, nie pozostawało bez wpływu na charakter pisanych przez niego utworów. Na kolejnym koncercie z cyklu Dziesięć spojrzeń na Chopina przyjrzymy się wirtuozerskiej naturze kompozytora.

Prelekcję pt. Konkurs z perspektywy i w perspektywie wygłosi Grzegorz Michalski – muzykolog, dziennikarz, dyrektor Konkursu Chopinowskiego, który przypomni pokrótce o ciekawej historii tego wyjątkowego prestiżowego wydarzenia, którego początki sięgają lat 20. ubiegłego stulecia.

Chopin podniósł etiudę do rangi utworu artystycznego. Jego etiudy po dziś dzień funkcjonują nie tylko jako doskonałe ćwiczenia w procesie edukacyjnym, ale przede wszystkim jako błyskotliwe choć wymagające utwory, chętnie wykonywane przez pianistów. Wirtuozerska natura etiud Chopina nie eliminuje jednak ich poetyckiej treści – to utwory wyjątkowej piękności. Nic dziwnego, że stanowią one jeden z podstawowych sprawdzianów technicznych możliwości młodych pianistów podczas kolejnych edycji Konkursu Chopinowskiego.

Recital zagra Szymon Nehring, młody pianista, który zakwalifikował się do udziału w tegorocznym Konkursie Chopinowskim. Zagra 12 etiud op. 25 Chopina, które będzie prezentował także w III etapie konkursowych zmagań.

Dziesięć spojrzeń na Chopina – comiesięczny cykl recitali chopinowskich połączony z prelekcjami specjalistów z rozmaitych dziedzin dotyczących kwestii miejsca Chopina w szeroko pojętej kulturze. Każdy wieczór poświęcony jest innemu zagadnieniu. Projekt prezentuje postać, życie i dzieło największego polskiego kompozytora z punktu widzenia aspektów literackich i malarskich.

Dziesięć spojrzeń na Chopina
14 czerwca 2015 roku
Mazowiecki Instytut Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz