• 2015-05-30

Kobieta na wojnie | Grzędziński, Miller, Rigamonti

2 czerwca w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Kobieta na wojnie. Zdjęcia zostały wykonane w odległych od siebie rejonach działań wojennych w Iraku, Afganistanie, Gruzji, Libanu, Bośni, Czeczenii, Kongo czy Kurdystanie.

Krzysztof Miller, „Kobieta na wojnie” (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Miller, „Kobieta na wojnie” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa prac trzech fotoreporterów polskich: Wojciecha Grzędzińskiego, Krzysztofa Millera, Maksymiliana Rigamontiego. Bohaterkami prezentowanych fotografii są kobiety – w różnym wieku, w różnych rolach, sfotografowane jako uczestniczki zdarzeń, bądź jako obiekty tęsknot i pragnień żołnierzy znajdujących się w bazach.

Wojna zadaje cierpienie bez względu na płeć czy wiek. To prawda trudna do przyjęcia. Chcielibyśmy wierzyć, że w miarę postępu cywilizacji uda się przed nią ochronić przynajmniej najsłabszych. Tymczasem kolejne wojny pokazują, że nieuchronnie zachodząca deprawacja walczących, ze szczególną siłą uderza właśnie w nich. Nie ma czasów bez wojen, nie ma wojen bez śmierci, cierpienia, bez żałoby i utraty nadziei. Nie ma wojen bez kobiet.

Maksymilian Rigamonti, „Kobieta na wojnie” (źródło: materiały prasowe)

Maksymilian Rigamonti, „Kobieta na wojnie” (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Grzędziński – urodzony w 1980 roku w Warszawie. Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Antropologię i Pedagogikę Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako etatowy fotoreporter w gazetach codziennych min. „Rzeczpospolita” i „Dziennika”. W fotografii interesuje go człowiek i jego emocje zarówno w życiu codziennym jak i w sytuacjach nadzwyczajnych. Dokumentował konflikty zbrojne i ich skutki min. w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Sudanie Południowym.

Krzysztof Miller  urodzony 25 marca 1962 roku w Warszawie. Od 1986 razem z Jerzym Gumowskim autor zdjęć dla pism drugiego obiegu w Polsce. Od 1988 fotograf Centrum Informacji Akademickiej NZS, współpracownik „Przeglądu Wiadomości Agencyjnych”. Fotografował w 1989 obrady Okrągłego Stołu.

Maksymilian Rigamonti  urodzony się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Freelancer. Od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska, następnie w tygodniku Wprost. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Wystawa Kobieta na wojnie
Kurator wystawy: Jolanta Rycerska
Wernisaż: 2 czerwca 2015 roku
Wystawa potrwa do 14 czerwca 2015 roku
Narodowe Centrum Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz