• 2015-05-29

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet

25 czerwca na scenie Nowej Synagogi w Gdańsku wystąpi klarnetowy kwartet Mikołaja Trzaski, Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet.

Mikolaj Trzaska, fot. Piotr Lewandowski (źródło: materiały prasowe)

Mikolaj Trzaska, fot. Piotr Lewandowski (źródło: materiały prasowe)

Ircha – klarnetowy kwartet Mikołaja Trzaski, zagra koncert we Wrzeszczańskiej Synagodze, będzie on częścią długiej trasy zespołu, promującej najnowszy dwupłytowy album „Black Bones”.

Nie ma co ukrywać – klarnetowy kwartet to rzadkie zestawienie, które wydawać się może mało przystępne. Jednak już pierwsze sekundy „Black Bones” powinny zaciekawić – usłyszeć tu można całą paletę współczesnych technik gry na instrumencie, które z trwaniem utworu, powoli przekształcają się w bardziej tradycyjne, melodyczne brzmienia.

Mikołaj Trzaska to ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką chasydzką i muzyką współczesną.

W projekcie Ircha Quartet zgłębia tajemnice mistyki żydowskiej wraz z trzema wybitnymi klarnecistami: Wacławem Zimplem, Michałem Górczyńskim i Pawłem Szamburskim. Ten instrumentalny kwartet dęty składający się z czterech znakomitych muzyków-improwizatorów władających przeróżnymi rodzajami klarnetów jest jednym z najbardziej intymnych obrazów współczesnej muzyki żydowskiej. Genialne wyczucie delikatności tematu idzie w parze z mistrzowskim wykonaniem nie stroniącym od improwizacji.

Mikołaj Trzaska – clarinet, saxophone
Wacław Zimpel – bass clarinet
Paweł Szamburski – bass clarinet
Michał Górczyński – bass clarinet

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet
25 czerwca 2015 roku
Nowa Synagoga w Gdańsk

Dodaj komentarz