• 2015-05-29

Festiwal The Artists – fuzja różnych gatunków muzycznych

20 czerwca w warszawskim Parku Sowińskiego odbędzie się trzecia edycja wydarzenia The Astists. Wystąpią na nim wykonawcy z Holandii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Rosji i Polski.

Duane, fot. Zacheta (źródło: materiały prasowe)

Duane, fot. Zacheta (źródło: materiały prasowe)

The Artists, organizowany w Warszawie od 2013, jest przedsięwzięciem prezentującym fuzję różnych gatunków muzycznych –  począwszy od punka, rocka przez muzykę elektroniczną do eksperymentalnej. Festiwal nie podąża za popularnymi trendami, lecz otwiera drogę do odkrywania nowych form muzycznych. Muzycy występujący na The Artists to uznani twórcy z pola sztuk wizualnych.

Irlandka Suzanne Walsh to nie tylko wokalistka, ale też pisarka i artystka łącząca w swojej muzyce fascynację folkiem, operą i eksperymentem. Jej muzyka bywa zarazem nastrojowa i niepokojąca. W Warszawie wystąpi z Patrickiem Kelleherem, o którym brytyjski „Guardian” pisał: „Będzie wielki”. Na scenie pojawi się też Dick Verdult, doświadczony holenderski filmowiec i artysta, który jako Dick El Demasiado tworzy elektronikę z silnymi wpływami latynoskiej cumbii. Z kolei Reines Girls to popularny izraelski band zanurzony w rytmicznym rocku i post-punka.

Koncert moskiewskiego zespołu IHNABTB zapowiada się jako jeden z najbardziej szalonych wydarzeń The Artists. Grający zakręconą fuzję punka oraz popu Rosjanie słyną z wciągania publiczności w swoje ekstrawaganckie przedstawienia. Z Detroit przybędzie Duane The Brand New Dog. Nieskromnie twierdzi, że jest „przyszłością popu”, co w praktyce przekłada się na muzykę o popowym rodowodzie, lecz z mocną linią funky’owego basu, bitem electro i z oryginalnym wokalem. Ostatnim zagranicznym wykonawcą festiwalu będzie girlsband Elbis Rever.

Line-up uzupełniają polskie, niezależne, ale zarazem zazwyczaj dobrze rozpoznawalne projekty muzyczne: duet Igor Krenz i Macio Moretti, Langfurtka czyli Adam Witkowski i Mikołaj Trzaska, prekursorzy polskiego noise’u –  Szelest Spadających Papierków. Na afterparty zagra projekt muzyczno-estetyczno-społeczny Wixapol S.A.

Festiwal The Artists
20 czerwca 2015 roku
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz