• 2015-05-29

Człowiek nie pies i czytać musi!

Wielkie gwiazdy literatury w kameralnych okolicznościach. Dyskusje o sprawach istotnych i zabawy nie całkiem poważne. Piękne zbrodnie, spacery w przeszłość oraz kuchnia literacka. Przez trzy dni w centrum Warszawy odbędzie się ponad 40 spotkań z udziałem stu gości z kilkunastu krajów. Wszystko to w scenerii dawnej fabryki serów. Big Book Festival rozpocznie się już 12 czerwca.

Big Book Festival – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Big Book Festival – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zapraszają na spotkania, panele, spacery, warsztaty, plenerowe wycieczki i wystawę. W tym roku podczas wszystkich wydarzeń mile widziani są czworonożni towarzysze, bo festiwal odbywa się pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!”.

Blok „Giganci literatury” to bliskie spotkania z najważniejszymi autorami współczesnymi z Wielkiej Brytanii, Indii, Norwegii, Finlandii. Gośćmi festiwalu będą świetni powieściopisarze, m.in. Zadie Smith, Sophie Hannah, Sofi Oksanen, Hanif Kureishi, Lars Saabye Christensen, Herbjørg Wassmo i Jeet Thayil.

W bloku „Pamięć” odbędzie się seria rozmów o tym, jak wspomnienia – osobiste, rodzinne i społeczne – tworzą nas i świat współczesny. W spotkaniach udział wezmą m.in. Iljas Churi, Danny Wattin, Anna Janko, Magdalena Tulli, Joanna Bator, Magdalena Grzebałkowska i Tomasz Łubieński.

Bloki „Na wschód i na zachód” to rozmowy ponad podziałami i granicami. Kilka pokoleń pisarzy z Polski i krajów sąsiedzkich będzie rozbijać stereotypy i szukać bliskości. Niekoniecznie na serio. Spotkają się m.in. Władimir Sorokin, Swietłana Aleksijewicz, Janusz Leon Wiśniewski, Boris Reitschuster, Angelika Kuźniak, Eugen Ruge, Magdalena Parys i Stefan Chwin.

„Pogadanki” to nowa seria niby-wykładów, czyli wciągających opowieści ilustrowanych pięknymi fotografiami. Krzysztof Tomasik prezentuje dawne seksbomby, Monika Małkowska – najlepsze i najbrzydsze okładki książek, a Marek Beylin – nieszablonowe życie Aliny Szapocznikow. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, nie nudząc się w trakcie.

„Z zimną krwią” to blok dla osób o mocnych nerwach. Mistrzowie powieści kryminalnych i policyjni eksperci pokazują swój warsztat. Katarzyna Bonda prowadzi oględziny ciała ofiary. Mariusz Czubaj prezentuje martwą naturę. Zygmunt Miłoszewski pokazuje, jak napisać świetny serial. A Gaja Grzegorzewska uczy wyobraźni w 120 minut. Spotkania bardzo kameralne w zbrodniczych okolicznościach.

„Literatura dla kucharek” to wydarzenie dla czytelników o delikatnym podniebieniu. Łukasz Modelski prowadzi w przeszłość polskich ksiąg kucharskich i wkłada literaturę do gara. Dosłownie.

„Ćwiczenia terenowe” to ulubiona sekcja miłośników kultury fizycznej. Spacery i dyskusje pod gołym niebem. Zostanie też ustanowiony rekord świata w liczbie osób (oraz psów) czytających razem na wolnym powietrzu.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny, na część trzeba się zarejestrować. Wydarzenia odbywają się w fabryce SerWar przy ul. Hożej 51 oraz w przestrzeni miasta.

Big Book Festival jest wydarzeniem społecznym, realizowanym od 2013 roku przez Fundację „Kultura nie boli”. Angażuje autorów, wydawców, publiczność, instytucje publiczne i prywatne do współtworzenia ekscytujących wydarzeń; pokazuje nowe sposoby przeżywania i funkcjonowania literatury. Festiwalowi towarzyszą: poczucie humoru, akcje społeczne i niezobowiązująca atmosfera.

Big Book Festival
Od 12 do 14 czerwca 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz