Uwaga, szczelina nad Wisłą

30 maja, o godz. 12.00, na żoliborskich bulwarach wiślanych pojawi się wykonana z czarnego betonu rzeźba-przepaść…

„Szczelina”, projekt Łukasza Jastrubczaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szczelina”, projekt Łukasza Jastrubczaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Asocjacje to seria czterech realizacji artystyczno-architektonicznych nad Wisłą, w okolicach Mostu Gdańskiego. Asocjacje to nie tylko interwencje artystyczne, które wpiszą się na stałe w krajobraz tej części miasta, ale funkcjonalne obiekty małej architektury, zachęcające warszawiaków do korzystania z przestrzeni bulwarów. Projekt Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge rozpoczęło odsłonięcie betonowej, świecącej po zmierzchu rzeźby autorstwa Maurycego Gomulickiego.

Wernisaż kolejnego obiektu, Szczeliny Łukasza Jastrubczaka, nastąpi w sobotę 30 maja, o godzinie 12.00. Szczelina to nawiązanie do projektu modernizmu – wywołuje wrażenie niepokoju, podobnie jak wprowadzane w życie modele idealnego świata. Wśród inspiracji artysta wymienia również film Wstręt Romana Polańskiego, w którym rozpadające się ściany i sufity obrazują schizofreniczną wizję głównej bohaterki.

Bardzo często w swoich pracach odnoszę się do tradycji modernistycznej, a szczególnie interesuje mnie jej utopijny aspekt. (…) Beton jest dla mnie ważnym materiałem ze względu na swoje asocjacje z modernizmem. Żel-bet był przecież nowoczesnym materiałem, dzięki któremu możliwa była odbudowa powojennej Europy – mówi Łukasz Jastrubczak.

Artysta tworzy wideo i obiekty, jest laureatem konkursu Spojrzenia 2013; współpracuje z galerią Dawid Radziszewski w Warszawie.

Za wykonanie obiektów odpowiada partner projektu, firma Lafarge, producent betonu, która opracowała i wykorzystuje innowacyjne technologie, aby sprostać wizjom artystów.

W kolejnych, czerwcowych odsłonach projektu na lewym brzegu Wisły pojawią się jeszcze dwa obiekty: Splendor Solis Jakuba Woynarowskiego (odsłonięcie 14 czerwca 2015) oraz zaprojektowana przez architekta Jana Sukiennika ławka Ikar (odsłonięcie 28 czerwca 2015).

Asocjacje: Szczelina Łukasza Jastrubczaka
Od 30 maja 2015 r., godz. 12.00
Bulwary Wiślane na Żoliborzu
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR