Uwaga, szczelina nad Wisłą

30 maja, o godz. 12.00, na żoliborskich bulwarach wiślanych pojawi się wykonana z czarnego betonu rzeźba-przepaść…

„Szczelina”, projekt Łukasza Jastrubczaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szczelina”, projekt Łukasza Jastrubczaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Asocjacje to seria czterech realizacji artystyczno-architektonicznych nad Wisłą, w okolicach Mostu Gdańskiego. Asocjacje to nie tylko interwencje artystyczne, które wpiszą się na stałe w krajobraz tej części miasta, ale funkcjonalne obiekty małej architektury, zachęcające warszawiaków do korzystania z przestrzeni bulwarów. Projekt Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge rozpoczęło odsłonięcie betonowej, świecącej po zmierzchu rzeźby autorstwa Maurycego Gomulickiego.

Wernisaż kolejnego obiektu, Szczeliny Łukasza Jastrubczaka, nastąpi w sobotę 30 maja, o godzinie 12.00. Szczelina to nawiązanie do projektu modernizmu – wywołuje wrażenie niepokoju, podobnie jak wprowadzane w życie modele idealnego świata. Wśród inspiracji artysta wymienia również film Wstręt Romana Polańskiego, w którym rozpadające się ściany i sufity obrazują schizofreniczną wizję głównej bohaterki.

Bardzo często w swoich pracach odnoszę się do tradycji modernistycznej, a szczególnie interesuje mnie jej utopijny aspekt. (…) Beton jest dla mnie ważnym materiałem ze względu na swoje asocjacje z modernizmem. Żel-bet był przecież nowoczesnym materiałem, dzięki któremu możliwa była odbudowa powojennej Europy – mówi Łukasz Jastrubczak.

Artysta tworzy wideo i obiekty, jest laureatem konkursu Spojrzenia 2013; współpracuje z galerią Dawid Radziszewski w Warszawie.

Za wykonanie obiektów odpowiada partner projektu, firma Lafarge, producent betonu, która opracowała i wykorzystuje innowacyjne technologie, aby sprostać wizjom artystów.

W kolejnych, czerwcowych odsłonach projektu na lewym brzegu Wisły pojawią się jeszcze dwa obiekty: Splendor Solis Jakuba Woynarowskiego (odsłonięcie 14 czerwca 2015) oraz zaprojektowana przez architekta Jana Sukiennika ławka Ikar (odsłonięcie 28 czerwca 2015).

Asocjacje: Szczelina Łukasza Jastrubczaka
Od 30 maja 2015 r., godz. 12.00
Bulwary Wiślane na Żoliborzu
Warszawa

Dodaj komentarz