Tadeusz Peiper – papież awangardy

Od dziś można oglądać wystawę Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie w warszawskim Muzeum Narodowym.

Wystawa „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Ekspozycja zbudowana będzie wokół postaci i twórczości wybitnego poety, krytyka i teoretyka sztuki Tadeusza Peipera. Peiper znalazł się w Paryżu, a potem w Madrycie w okresie I wojny światowej, wtedy gdy napłynęło tam wielu artystów zarówno z Europy jak i Ameryki Południowej. Powstała tam awangardowa grupa skupiona wokół czasopisma „Ultra”. W momencie, kiedy Peiper powrócił do Polski po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, przybył z gotową propozycją nowej sztuki – wyjaśniała w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Agnieszka Morawińska.

Wystawa przygotowana wspólnie z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym, w którym niegdyś aktywnie działał Peiper, podkreśli artystyczne i kulturalne związki obu krajów. Od 18 września do 6 listopada 2015 roku będzie prezentowana w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie.

Wystawa Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie
Od 28 maja do 6 września 2015 roku
Kuratorzy wystawy: dr Piotr Rypson we współpracy z Moniką Poliwką i Juanem Manuelem Bonetem
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz