Największy w Europie performance na 26 mostach za miesiąc we Wrocławiu

20 czerwca we Wrocławiu, w ramach Weekendu Pełnego Kultury i w związku z pierwszą odsłoną programu Europejskiej Stolicy Kultury WRO 2016, odbędzie się największy w Europie performance na 26 mostach. Na finał projektu MOSTY kilkuset mieszkańców Dolnego Śląska, w tym profesjonalnych artystów i amatorów, dzieci, młodzieży i dorosłych, zaprezentuje swoje działania. Wrocław zamieni się w gigantyczną scenę performatywną, na której zagrać będzie mógł każdy. Przez część mostów przebiegnie także trasa wrocławskiego półmaratonu.

Most Zwierzyniecki we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Most Zwierzyniecki we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na projekt MOSTY składa się 26 wydarzeń artystycznych. Wszystkie rozegrają się w ciągu jednego dnia na wrocławskich mostach i kładkach. Dzięki akcji będzie można doświadczyć pełnej gamy interpretacji podstawowej funkcji mostu, tj. łączenia, od wymiaru społecznego, ludzkiego, przez miejski, fizyczny, ekologiczny, aż po historyczny, dźwiękowy i artystyczny.

Rzeźbiarski pamflet na Jazie Opatowickim w projekcie HUG symbolicznie i sensorycznie połączy wykluczonych z resztą społeczeństwa. Z kolei ON OFF – projekt Magdy Kwit i Łukasza Siemieża – subtelnie poruszy kwestię niepełnosprawności. Instalacja w postaci repliki Mostu Zwierzynieckiego zostanie wprawiona w ruch siłą ludzkich mięśni i jako mobilny Most Zwierzyniecki przemierzy wyznaczoną trasę, angażując po drodze mieszkańców miasta. Projekt Kopiuj – wklej uruchomi połączenie człowiek – tkanka miejska. Za sprawą Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego na kładce Zwierzynieckiej – łączącej cywilizację z naturą, nową część Wrocławia ze Starym Miastem – odbędą się słuchowiska dźwiękowe, a zespół Karbido przekształci most w instrument muzyczny. Z kolei projekt Wąski most – szeroka kultura połączy Psie Pole ze Śródmieściem, symbolicznie integrując się z kulturą centrum miasta. Na Różance odbędzie się natomiast Węglową Odyseja – wielki piknik odnoszący się do etosu pracy i kultury górniczej, a także spotkanie dolnośląskich górników z wrocławskimi żeglarzami śródlądowymi.

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zamienią Most Pokoju w pawilon wystawienniczy z czasów Festung Breslau, z galerią wielkoformatowych fotografii życia wrocławian, uchwyconych momentów, zastygłych w bezruchu sylwetek. Fotografia zagra także główną rolę w projekcie Wszyscy na most – portret generacji. Dzięki niezwykłemu pomysłowi kolektywu StreetCollodionArt na wrocławskiej wyspie Piasek stanie ogromnych rozmiarów ciemnio-aparat. 20 czerwca dziesięć wielopokoleniowych rodzin, związanych z Dolnym Śląskiem, przeniesie się w czasie i zapozuje do fotografii w technice mokrego kolodionu. Cofniemy się tym samym do roku 1850, kiedy wizyta fotografa była ogromnym wydarzeniem.

MOSTY Europejskiej Stolicy Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

MOSTY Europejskiej Stolicy Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

W mieście stu mostów nie zabraknie miłości. Na moście tumskim przez 24 godziny artyści, z nimi także wszyscy chętni, wybijać będą rytm serca – rytm miłości, wspólny dla wszystkich ludzi, niezależnie od pochodzenia, zamieszkania, wyznania czy wieku. Rytm, który jednoczy i łączy – jak MOSTY. Działania muzyków oparte będą na dźwiękach wielomembranowych Wielkich Bębnów Teatru Makata, jedynej takiej konstrukcji na świecie.

MOSTY połączą także entuzjastów kultury z gośćmi 3. PKO Nocnego Półmaratonu Wrocław, który przebiegnie 20 czerwca przez kilkadziesiąt ulic (i kilka mostów) stolicy Dolnego Śląska. Biegacze będą mogli uczestniczyć w widowiskach ESK na mostach, a uczestnicy MOSTÓW dopingować maratończyków.

MOSTY Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
20 czerwca 2015 r.
Wrocław

Dodaj komentarz