Katarzyna Gauer w przestrzeni subiektywnej

Przez miesiąc od 28 maja w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie prezentowana wystawa Katarzyny Gauer Przestrzeń subiektywna.

Katarzyna Gauer, „Przestrzeń subiektywna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Gauer, „Przestrzeń subiektywna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Gauer – urodzona w 1991 w Kołobrzegu. W 2011 roku rozpoczęła studia na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, kierunek malarstwo. W 2013 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wzięła udział w Programie Erasmus, Uniwersytet w Plymouth (Anglia), zakończonym oceną celującą. W czerwcu 2014 roku obroniła licencjacką pracę dyplomową w pracowni prof. Józefa Walczaka, dyplom z wyróżnieniem. W październiku 2014 roku rozpoczęła studia II stopnia na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, kierunek malarstwo.

Katarzyna Gauer o swojej wystawie:

Obrazy zaprezentowane na wystawie pt. Przestrzeń subiektywna odnoszą się do przestrzeni, którą kreuje moja wyobraźnia. Podczas tworzenia prac wracam do wspomnień, zastanej i zapamiętanej rzeczywistości, do nastrojów i emocji, które decydują o finalnym wyniku moich przedstawień.

Szeroko pojętej inspiracji szukam w morskim pejzażu, a szczególnie ważnym elementem jest dla mnie linia horyzontu – pomostu pomiędzy tym, co materialne, a tym, co ulotne, chwilowe czy trwałe.

Doktor Agnieszka Balewska o twórczości Katarzyny Gauer:

Wystawa malarstwa Przestrzeń subiektywna nie każdy obraz ma swój tytuł, każdy opowiada swoją własną, intymną historię: ścierania gruntów, warstw i zakrywania ich w kolejnych dotknięciach różnych narzędzi, nie tylko pędzla. Również zdecydowane, pojawiające się w przestrzeni tła – biele, szarości czy błękity – stanowią o matowej i szlachetnej materii apli. Oto płaszczyzny, jakby wykrojone z form kamiennych struktur i fakturalnego, zdzieranego podobrazia. Nasuwają się skojarzenia z wodą, szkłem, taflą, granicą – pomiędzy tym, co opisane jest przez krawędź form zewnętrznych, a tymi formami, które opisane są jako kształty wewnętrzne.

Z malarskich gestów Katarzyny Gauer wynika prostolinijny elementarny zapis. Dla całości ekspozycji ważna jest harmonia, łagodność i pogodna, optymistyczna nuta samej czystej, plastycznej gry malarskiej.

Mimo iż obrazy powstają w indywidualnym rytmie, to proces malowania prac jest kompleksowy, złożony, syntetyczny. Artystce zależy na tym, aby jej obrazy poruszały widza i dawały mu w odczuciu „azyl wolności”, jaki stanowi on dla niej samej w potocznej rzeczywistości.

Profesor Józef Walczak (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) o Katarzynie Gauer:

Już od dłuższego czasu z dużą satysfakcją przyglądam się pracy naszej młodej malarki Katarzyny Gauer. W czasie studiów rzadko dochodzi się do tego tajemniczego, nieuchwytnego niemal momentu, w którym nagle staje się jakby na przełęczy, za którą rozpościera się świat, gdzie tkanka relacji zbudowana na nawykach codzienności przestaje funkcjonować, a zaczynają się ujawniać takie struktury i zależności, do jakich zdolna jest dojść tylko wyobraźnia. Wydaje mi się, że w takim momencie bywa się artystą – i sądzę, że taki próg przekroczyła Katarzyna Gauer.

Katarzyna Gauer. Przestrzeń subiektywna
Wernisaż: 28 maja 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 28 czerwca 2015 roku
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz