• 2015-05-28

Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra

30 maja Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na premierę baletu Przemysława Zycha w choreografii Jacka Tyskiego na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra.

„Alicja w Krainie Czarów”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Alicja w Krainie Czarów”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Autorem choreografii jest Jacek Tyski (solista i choreograf Baletu Narodowego) muzyka natomiast stanowi pierwsze od wielu lat w Szczecinie i jedno z nielicznych w Polsce zamówienie kompozytorskie, które przyjął Przemysław Zych. Będziemy mieli zatem do czynienia ze światową prapremierą utworu, który został napisany specjalnie dla tej realizacji.

Taką możliwość otrzymaliśmy dzięki wysokiej ocenie projektu w konkursie na zamówienie kompozytorskie w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje – zamówienie kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. To jedyny w ostatnich latach balet pisany na zamówienie teatru operowego na pełną orkiestrę symfoniczną i historyczne wydarzenie dla Szczecina.

Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra będąc doskonałymi baśniami dla dzieci, są też fascynującą karykaturą pełną odniesień do świata polityki, filozofii i kultury. Ta dwutorowość pozwoliła Lewisowi Carollowi (a właściwie Charles’owi Lutwidge’owi Dodgsonowi) zapisać się na zawsze w historii literatury.

Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra
30 maja 2015 roku
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz