Zvi Hecker w Muzeum Architektury

Dla Zvi Heckera architektura nie zaczyna i nie kończy się wraz z budynkiem. Pozostaje w stanie ciągłości, podlegając nieustannym metamorfozom. Wystawa poświęcona jego dziełu prezentuje sugestywny obraz takiego procesu tworzenia, a jednocześnie ukazuje zbiór wyjątkowych projektów i budynków powstałych w jego wyniku.

Proj. Zvi Hecker (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Zvi Hecker (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród zaprezentowanych obiektów zobaczymy zarówno przykłady architektury wielościanu, jak np. ratusz w Bat Yam (1960-63) czy dom mieszkalny Dubinera w Ramat Gan (1961-63), przykłady architektury wynikającej z zafascynowania strukturą słonecznika ze słynnym domem Spirala w Ramat Gan (1985-89) i szkołą żydowską im. Heinza-Galińskiego w Berlinie (1991–1995), czy obiekty, dla których inspiracją była księga, jak np. Centrum Kultury Żydowskiej w Duisburgu (1996–2000) i pomnik na miejscu spalonej synagogi przy Lindenstraße w Berlinie upamiętniający Noc Kryształową (1998).

Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane projekty konkursowe z ostatnich lat na gmachy muzeów w Polsce, m.in. wyróżniony projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kurator: Urszula Gołota, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zvi Hecker. Stronice Księgi
Wernisaż 18 czerwca 2015 r., o godzinie 18.00
Wystawa czynna od 19 czerwca do 27 września 2015 roku
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Wrocław

Dodaj komentarz