Woda na Marsie – nowe wiersze Jerzego Jarniewicza

Właśnie ukazał się zbiór wierszy Jerzego Jarniewicza zatytułowany Woda na Marsie, opublikowany przez Biuro Literackie.

Jerzy Jarniewicz, „Woda na Marsie” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jerzy Jarniewicz, „Woda na Marsie” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Zbiór premierowych wierszy Woda na Marsie to nowy rozdział w poezji Jarniewicza, choć czytelnicy znajdą tu także znane z jego poprzednich książek sondowanie możliwości współczesnej liryki miłosnej i podglądanie pamięci żyjącej w języku, próby otwarcia wiersza na jazgot codzienności i splatające się z nią echa tego, co minione. Konsekwentnemu przełamywaniu konwencji towarzyszy tu ton nostalgii, ale ironicznej, zawsze wziętej w cudzysłów.

Obrazy z dzieciństwa, rodzącej się seksualności, momentów inicjacji, pierwszych i ostatnich pożegnań, przekraczania rozmaicie rozumianych progów nakładają się na zapamiętane sceny filmowe i migawki z ulic wielkiego, choć umierającego miasta, a świat polityki wkracza na teren prywatnych, najintymniejszych doświadczeń – nierzadko, co jest nowym akcentem w wierszach Jarniewicza, odrealnionych i przetworzonych przez pracę powiązanej z pamięcią wyobraźni.

Jarniewicz potrafi w zaskakujący nieraz sposób złączyć to, co medialne, z tym, co liryczne – wychodzi od jednego zdania, jednego wydarzenia, by opowiedzieć o czymś zupełnie innym, pokazując jednak nierozerwalny, lecz poetycko inspirujący związek naszego codziennego życia ze światem mediów: z Facebookiem, telewizją, kinem, tabloidami.

Pisała o tym niegdyś Anna Kałuża: „[Jarniewicz w swojej poezji] próbuje nie odcinać konstruowanego przez siebie fragmentu przestrzeni od szerokiego pola (tzw. tła) wizualnego i akustycznego, jakim jest świat bodźców, informacji i komunikatów”. W ten sposób poeta zderza w wierszu to, co konkretne i jednostkowe, z tym, co ogólne i przygodne. Czeka nas w efekcie wiele zaskoczeń: kiedy czytamy wiersz zatytułowany Dzieła wszystkie Longina Pastusiaka, odkrywamy po chwili, że to erotyk, a tajemniczy tytuł tomu, Woda na Marsie, otwiera przed nami możliwość aktywnego uczestnictwa w lekturze tych intrygujących, wieloznacznych wierszy.

Jerzy Jarniewicz urodził się w 1958 roku w Łowiczu. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem literackim i wykładowcą akademickim, a od 1994 roku również redaktorem “Literatury na Świecie”. W Biurze Literackim ukazało się dotąd dwanaście książek Jerzego Jarniewicza, w tym sześć tomów poetyckich: Niepoznaki (2000), Dowód z tożsamości (2003), Oranżada (2005), Makijaż (2009), Skądinąd (1977–2007) (2007) oraz Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012); a także tom szkiców krytycznych Od pieśni do skowytu (2008). Mieszka w Łodzi.

Jerzy Jarniewicz, Woda na Marsie
Premiera: 25 maja 2015 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz