Wyrzeźbione książki w Królikarni

Od 28 maja do 7 czerwca w warszawskiej Królikarni będzie można oglądać wystawę ZIN-ów, powstałą w efekcie warsztatów Rzeźbimy książki.

„Rzeźbimy książki” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rzeźbimy książki” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

ZIN to rodzaj autorskiej książki, artbooka. To papierowy singiel albo epka. Nie musi być piękny, ale zawsze – treściwy. Może być też na raz i ładny, i mądry. I pozostać na zawsze. Nie zniknie. Chyba że spalony.

O paleniu pewnych przedmiotów, niszczeniu stereotypów, uwalnianiu niedźwiedzi, podobieństwach i różnicach, wspomnieniach, tęsknotach, brakach i nadmiarach – mówią młodzi twórcy z warszawskich liceów. ZIN-y będą prezentowane w Królikarni od czwartku, 28 maja. Wystawa jest finałem warsztatów Rzeźbimy książki prowadzonych przez Kamę Rokicka i Monikę Krzesiak z Fundacji ONE. Książki powstawały z inspiracji kolekcją rzeźb Królikarni – muzeum, które gromadzi zarówno dzieła figuratywne, jak i współczesne; zderza ze sobą tradycyjnie rozumianą rzeźbę z często zaskakującymi konstrukcjami i koncepcjami.

Wystawa porusza temat inspiracji i przekształceń w sztuce, toczącego się dyskursu młodego ze starym, stawia pytania o to, co jest, a co nie jest sztuką, czym jest eksperyment i sprawdza, jak język 3D przekłada się na płaski obraz.

Na wystawie można będzie też obejrzeć najlepsze ZIN-y wyłonione w konkursie 3D/2D inspirowane zarówno rzeźbą, jak i dowolnym trójwymiarowym przedmiotem.

Autorzy: Anna Kolanecka, Elen Rogińska, Iga Nowicka, Iza Lipiec, Julia Kozakiewicz, Julia Rajczyk, Karol Stephan, Marcin Senderowicz, Marta Łyżwińska, Natalia Borkowska, Tomek Krajewski, Zuza Kruk, Zuza Siwek oraz laureatki konkursu 3D/2D: Ewa Behrens, Weronika Spodenkiewicz, Monika Proniewska i Marta Szewczyk.

Projekt jest realizowany w ramach programu Fundacji Orange.

Rzeźbimy książki – wystawa
Wernisaż: 28 maja 2015 roku, godz. 18.30
Wystawa czynna do 7 czerwca 2015 roku
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego Królikarna w Warszawie

Dodaj komentarz