• 2015-05-26

Jak wyglądał i czym żył powojenny Wrocław

W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Miejskie Wrocławia przypomni, jak wyglądał i czym żył Wrocław w latach 40. XX wieku. Wyobrażenie o tych trudnych latach reorganizacji miasta dają fotografie Adama Feliksa Czelnego (1909–1992), które w Muzeum Miejskim Wrocławia gromadzi Dział Historii Wrocławia. Na wystawie pokazane zostaną fotografie, które w większości nie były wcześniej pokazywane ani publikowane.

Fot. Adam Feliks Czelny, Dni Wrocławia, 1956 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Fot. Adam Feliks Czelny, Dni Wrocławia, 1956 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Adam Feliks Czelny urodził się w 1909 roku niedaleko Gorlic, w 1927 roku ukończył szkolę operatorki filmowej w Warszawie, następnie pracował w różnych zakładach fotograficznych. Do Wrocławia przyjechał w 1947 roku z Gdańska, dołączając do grupy pionierów wrocławskiej fotografii, dokumentujących postępy przy odbudowie miasta, m.in. Krystyny Gorazdowskiej, Henryka Makarewicza i Bronisława Kupca. Pracował jako fotoreporter Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego, następnie Gazety Robotniczej, a potem Słowa Polskiego. Zmarł w 1992 roku we Wrocławiu. W kadrach Adama Czelnego zatrzymał się ówczesny pejzaż miasta, szczególnie jego przeobrażenie z wielkiego gruzowiska w ośrodek miejski, choć mocno poturbowany, to jednak nadający się do życia. Na fotografiach widać, jak spod usuniętych cegieł wyłaniają się elewacje budynków i układ ulic. Zrujnowane gmachy publiczne i kościoły odzyskują dawny wygląd. W obiektywie fotografa miasto dosłownie podnosi się z ruin. Adam Czelny jako prasowy fotoreporter szczegółowo dokumentował życie codzienne mieszkańców od ich pracy przez ważne uroczystości państwowe po niedzielne spacery w parku. Fotografie jego autorstwa mają nieocenione walory historyczne i edukacyjne, dlatego w 1983 roku Muzeum Historyczne (obecnie odział Muzeum Miejskiego Wrocławia) nabyło bezpośrednio od autora niemal całe jego archiwum.

Fot. Adam Feliks Czelny, Ulica Robotnicza, 1948 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Fot. Adam Feliks Czelny, Ulica Robotnicza, 1948 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Pomysłodawca i kurator wystawy: Halina Okólska (kierownik Muzeum Historycznego)

Wystawie towarzyszy katalog zawierający około 240 fotografii.

I to było możliwe…? Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego
Wernisaż: 29 maja 2015 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2015 roku
Muzeum Miejskie Wrocławia

1 komentarz do artykułu “Jak wyglądał i czym żył powojenny Wrocław”

  1. Namawiam do obejrzenia tej wystawy zwłaszcza przedstawicieli młodego pokolenia. Żeby zobaczyć, poprzez fotografie, od czego zaczynali ich dziadkowie, którzy zdecydowali się (bądź musieli) zakotwiczyć we Wrocławiu na dłużej. Żadne słowa tego nie opiszą lepiej, niż obraz utrwalony na kliszy.

    Dziwi mnie trochę, że w zapowiedzi wystawy nie wspomniano o najbardziej znanym wrocławskim fotografiku dokumentującym życie i odbudowę Wrocławia – Stefanie Arczyńskim.

    http://fotoreporter24.pl/2012/08/02/stefan-arczynski-skromna-wystawa-klasyka-fotografii/

Dodaj komentarz