Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013

Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów przygotował nowatorski projekt wydawniczy pt. Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945 – 2014.

„ARCHITEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„ARCHITEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to oryginalna, trójwymiarowa książka typu pop-up w przystępny sposób opowiadająca o dziedzictwie architektury Warszawy. Dzięki specjalnej technice wybrane, wybitne warszawskie realizacje architektoniczne można będzie obejrzeć jako realizacje w technologii pop-up.

Jako obiekty 3D zaprojektowano:

 • Pałac Kultury i Nauki
 • Sejm RP
 • Rotunda
 • Most Świętokrzyski
 • Muzeum Powstania Warszawskiego
 • Stadion Narodowy
 • Prosta Tower
 • Muzeum Historii Żydów Polskich

Autorką książki jest Marlena Happach – architektka, urbanistka, Wiceprezeska Oddziału Warszawskiego SARP, Prezes i założycielka Stowarzyszenia ODBLOKUJ, asystentka na kierunku Gospodarka Przestrzenna (GiK PW); zdobywczyni wielu nagród.

Archi.TEKTURKI prezentują wybrane założenia architektoniczne i urbanistyczne Warszawy w sposób bardzo przystępny dla młodych czytelników. Przedstawiają również historię architektów wybranych obiektów. Oszczędne w formie – poprzez zastosowanie techniki laserowego wycinania i techniki pop-up książki, mają skupić uwagę czytelnika na bryle i problematyce architektonicznej, tak aby w jasny sposób przeprowadzić przez wybrane zagadnienia dotyczące m.in. warszawskiego modernizmu. Książka w założeniu przeznaczona jest dla dzieci do wspólnego czytania z rodzicami. Biorąc jednak pod uwagę jej nowatorskość i piękno edycji, a przede wszystkim to, że będzie pierwsza taką realizacją w Europie – sprawdzi się nie tylko jako książka edukacyjna, ale też jako piękny gadżet czy prezent; rzecz do czytania i posiadania przez wszystkie grupy wiekowe.

Premiera książki odbędzie się w Służewskim Domu Kultury, budynku będącym jednym z jej bohaterów. Spotkanie z autorką Marleną Happach oraz twórcą ilustracji Robertem Czajką poprowadzi Bogna Świątkowska  dziennikarka, promotorka kultury, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

W programie:

 • godz. 16.00, spotkanie z autorami
 • pokaz druku 3D, artystyczne warsztaty tworzenia z tektury, warsztaty sitodruku
 • godz. 17.30, koncert projektu muzycznego dla dzieci Jerz Igor (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona)

Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013
Wydawca: Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego
Patronat: Stowarzyszenie Architektów Polskich
Premiera: 31 maja 2015 r., godz. 16.00
Służewski Dom Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz