Skrzydlate i ciemne poezje Roberta Hassa

W roku 1997 w Polsce ukazał się tom Roberta Hassa Zbierając jeżyny. Przygotowany specjalnie dla polskiego czytelnika autorski wybór wierszy z lat 1973–2014 Skrzydlate i ciemne poszerza znajomość jego twórczości o tomy ostatnie i utwory najnowsze. Książka ukazała się w połowie maja w Wydawnictwie Znak.

Robert Hass, „Skrzydlate i ciemne” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Robert Hass, „Skrzydlate i ciemne” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W swojej różnorodnej formalnie poezji (w której lapidarne, podobne do haiku medytacje sąsiadują z obszernymi, „eseizującymi” utworami) Hass daje się poznać jako uważny i czuły obserwator kalifornijskiej przyrody, piewca piękna i kruchości świata. To także kronikarz jednostkowych dramatów, tropiciel okrucieństw historii, badacz ograniczeń języka i miejsca człowieka w porządku rzeczy. Skrzydlate i ciemne to rozległa i wielowymiarowa panorama twórczości jednego z najważniejszych żyjących poetów Ameryki.

Robert Hass (ur. w 1941 w San Francisco) – poeta, eseista, tłumacz, znany jest także z działalności na rzecz ochrony środowiska. Opublikował sześć tomów wierszy, m.in. nagrodzony Pulitzerem Time and Materials: Poems 1997–2005 (2007) oraz Sun Under Wood (1996), za który otrzymał National Book Critics Circle Award – podobnie jak za tom esejów Twentieth Century Pleasures: Prose on Poetry (1984). Jest współtłumaczem na angielski utworów Czesława Miłosza. Od 1989 wykłada literaturę i poezję amerykańską na University of California w Berkeley. W latach 1995–1997 pełnił zaszczytną funkcję Poety Laureata USA.

Robert Hass, Skrzydlate i ciemne
Premiera: 18 maja 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz