• 2015-05-25

Cannes zaskoczyło werdyktem

Złota Palma festiwalu w Cannes trafiła do francuskiego Dheepan w reżyserii Jacques’a Audiarda. Zwycięski obraz przedstawia historię uciekających przed wojną domową uchodźców ze Sri Lanki, którzy muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością paryskiego przedmieścia.

Kadr z filmu „Dheepan”, reż. Jacques Audiard (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Dheepan”, reż. Jacques Audiard (źródło: materiały prasowe)

Grand Prix powędrowała do Laszlo Nemesa, debiutanta z Węgier, za film Syn Szawła, historię więźnia z Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau, odpowiedzialnego za nadzorowanie egzekucji w komorach gazowych.

Nagrody dla najlepszych aktorek otrzymały Rooney Mara (Carol) i Emmanuel Bercot (Mój król), najlepszym aktorem uznany został Vincent Lindon (La Loi du Marché). Jury nagrodę za scenariusz przyznało Michaelowi Franco za Chronic.

Rooney Mara (najlepsza aktorka) i Cate Blanchett w „Carol” Todda Haynesa (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Rooney Mara (najlepsza aktorka) i Cate Blanchett w „Carol” Todda Haynesa (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Honorową Złotą Palmę otrzymała Agnès Varda. Reżyserka, scenarzystka, aktorka i artystka w jednym jest czwartą osobą w historii (po Woodym Allenie w 2002, Clint’cie Eastwoodzie w 2009 i Bernardo Bertoluccim w 2011 roku) uhonorowaną tym wyróżnieniem.

Jury pod przewodnictwem braci Joela i Ethana Coenów zaskoczyło publikę swoimi wyborami. Według nieoficjalnych doniesień największa walka toczyła się między sześcioma tytułamiCarol, Mia Madre, Macbeth, Sicario, Youth oraz Sea of Tres. Do samego końca festiwalu w rankingach dziennikarzy wygrywało Carol Todda Haynesa, a odtwórczyni głównej roli, Cate Blanchett, uznawana była za najmocniejszą kandydatkę do nagrody aktorskiej. Toby Jones uważany był za pewniaka do nagrody za kreację męską w Tale of Tales.

Recenzenci zgodnie podkreślają, że poziom imprezy był w w tym roku wyjątkowo wyrównany.

Więcej w komentarzu Dawida Myśliwca Cannes 2015: tryumf kina zrównoważonego.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
Od 13 do 24 maja 2015 roku

Dodaj komentarz