• 2015-05-23

Trema | Utwór wizualny młodych performerów

30 maja Komuna// Warszawa zaprasza na otwarcie projektu autorstwa Magdaleny Angulskiej, Mateusza Choróbskiego, Norberta Delmana, Anny Jochymek oraz Tymona Nogalskiego. To drugie wydarzenie w ramach projektu Studio Otwarte – nowego miejsca do pracy artystycznej i prezentacji prac performatywnych debiutantów oraz twórców najmłodszego pokolenia.

„Trema”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Trema”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trema. Przyspieszony oddech, drżenie mięśni, wydzieliny gruczołów, dyszenie, tiki nerwowe – te pierwotne objawy zapowiadają pojawienie się pierwszego, zaplanowanego ruchu. Określenie się.

Mimo że tremę możemy określić jako uczucie chwilowe i efemeryczne, jej nadejście wiąże się z szeregiem procesów – czasem niepożądanych i niekonieczne łatwych do rozpoznania przez samego stremowanego. Nie jest ona jednak zawsze stanem negatywnym, pozwala się skupić i odciąć od bodźców zewnętrznych. Moment przed wejściem na scenę bywa bolesny i zarazem inspirujący. Tym bardziej fascynujący, że niewidoczny dla nikogo.

Przestrzenie Komuny// Warszawa nie posiadają jednoznacznej przynależności znaczeniowej i są związane z teatrem jedynie poprzez kontekst budynku, przez co pozwalają budować niezależne, samoistniejące fragmenty. Niejednoznaczne jak charakter uczucia/zjawiska, jakim jest trema.

Na tych wrażeniach bazuje utwór wizualny skomponowany wspólnie przez: Magdalenę Angulską, Mateusza Choróbskiego, Norberta Delmana, Annę Jochymek, Tymona Nogalskiego.

O artystach:

Magdalena Angulska (ur. 1984) – w ciągu dnia artystka, wieczorami pracownica korporacji. Pochodzi z mazurskiej wsi Mrozy Wielkie, niedaleko Ełku. Od 10 lat mieszka i pracuje w Warszawie. W 2014 roku ukończyła Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy poetyckie utwory wizualne.

Mateusz Choróbski (ur. 1987) – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2011), Pracowni Działań Przestrzennych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013) oraz Międzywydziałowej Specjalności Multimedialnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendysta MKiDN (2014), Ministra Edukacji Narodowej (2012). Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych, m.in. „Moszczenie” wraz z Ronit Porat w Fundacji Asymetria w Warszawie (2015) czy „Niebieski ptak” w Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie (2015).

Norbert Delman (ur. 1989) – mieszka i pracuje w Warszawie. W 2014 roku ukończył ASP w Warszawie, dyplom obronił w pracowni prof. Mirosława Bałki. Równolegle, w 2014, studiował na University College Falmouth. Jego prace były pokazywane m.in. w CSW Zamek Ujazdowski 2014, MODEM Centrum Sztuki Współczesnej w Debreczynie 2011, Edinburgh Sculpture Workshop 2014, Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak Kraków 2013.

Anna Jochymek (ur. 1988) – urodzona w Rybniku. Zajmuje się działaniami performatywnymi, ingerencjami przestrzennymi, wideo. Laureatka Studia Otwartego w Komunie// Warszawa – realizatorka projektu „Numents. Pomniki performatywne”, w ramach którego zainicjowała powstanie „tremy”. Odbyła rezydencje artystyczne w Geumcheon Art Factory w Seulu (2014) oraz Performance Space w Londynie (2012).

Tymon Nogalski (ur. 1988) – wesoły pechowiec. Czujność to klucz do jego prac. Sam uważa się za uważnego obserwatora i do takiego samego odbiorcy adresuje swoje prace. Progresywista. Przeciwnik elitaryzowania sztuki na siłę. Absurd rzeczywistości to jego żywioł. Używa różnych mediów, bo może. Świat traktuje z przymrużeniem oka. Stawia na prostotę formy, a zarazem wielopłaszczyznowość przekazu. Wysoko ceni słowo mówione. Goni za efemerycznym pięknem i intelektualnym impulsem.

Projekt Trema
30 maja 2015 roku
Komuna// Warszawa

Dodaj komentarz