• 2015-05-23

O uwodzeniu…

Od 12 czerwca w kinach będzie można zobaczyć film Strefa nagości reżyserki polskiego pochodzenia Urszuli Antoniak. Jest to zmysłowa opowieść o zauroczeniu i uwodzeniu.

„Strefa nagości”, reż. Urszula Antoniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwie piętnastoletnie dziewczyny, Europejka i Arabka, rozpoczynają erotyczną grę, w której trudno powiedzieć, kto jest uwodzicielem, a kto ofiarą. Piękna Arabka w muzułmańskiej chustce emanuje niewinnością. Tajemnica, jaką skrywa, rozpala wyobraźnię wyrafinowanej holenderskiej nastolatki z bogatej dzielnicy. Dziecięce okrucieństwo i sensualność, sny i rzeczywistość mieszają się ze sobą i uzupełniają nawzajem. Dyskurs miłosny między bohaterkami odbywa się bez słów, a tylko w spojrzeniach i gestach.

Urszula Antoniak zajmuje w kinie polskim i europejskim wyjątkowe, osobne miejsce. Jej talent do łączenia zmysłowości z namysłem intelektualnym i silnymi emocjami jest unikalny, a Strefa nagości to eksperyment narracyjny o wielkiej wartości w skali światowego kina artystycznego. Sposób, w jaki reżyserka snuje swą opowieść – bez słów, opierając się w całości na filmowym potencjale do rozbudzania zmysłów, wzbudził mój zachwyt. Gorąco polecam wszystkim zapoznanie się z tym wyjątkowym głosem jednej z naszych najwybitniejszych reżyserek. – Michał Oleszczyk.

Urszula Antoniak – holenderska reżyserka polskiego pochodzenia. Strefa nagości jest jej trzecim filmem fabularnym. Zanim zaczęła tworzyć fabuły, napisała i wyreżyserowała takie filmy telewizyjne. Jej debiut fabularny Nic osobistego, w którym wystąpili Stephen Rea i Lotte Verbeek, zdobył sześć nagród na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2009 roku, w tym nagrodę za Najlepszy Film Fabularny, dla Najlepszej Aktorki oraz nagrodę FIPRESCI. Film zdobył także nagrody za Najlepszy Film Fabularny oraz za Najlepszą Reżyserię na Holenderskim Festiwalu Filmowym w Utrechcie w 2009 roku, a także był nominowany przez Europejską Akademię Filmową do Nagrody Discovery.

 Strefa nagości, reż. Urszula Antoniak
Dystrybutor: Spectator
W kinach od 12 czerwca 2015 roku

Dodaj komentarz