• 2015-05-23

Steve McCurry – Unguarded Moments

18 czerwca w Leica Gallery w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Unguarded Moments, gdzie będzie można oglądać fotografie Steve’a McCurry’ego. Jego zdjęcia trafiły na niezliczone okładki czasopism i książek, znalazły się w ponad tuzinie autorskich albumów i były prezentowane na wystawach na całym świecie.

Steve McCurry, wystawa „Unguarded Moments” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Steve McCurry, wystawa „Unguarded Moments” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jako młody, początkujący fotoreporter po kilku miesiącach podróży po Indiach trafił do Pakistanu. Tam poznał grupę uchodźców z Afganistanu, którzy przemycili go do swojego kraju w czasie, gdy interweniujące wojska radzieckie zamknęły granice dla zachodnich dziennikarzy. Po wielu tygodniach spędzonych wśród mudżahedinów McCurry, w tradycyjnym stroju, z długą brodą i twarzą naznaczoną trudnymi warunkami, przekroczył granicę w odwrotnym kierunku. Przywiózł światu pierwsze zdjęcia konfliktu w Afganistanie. W ten sposób nadał ludzką twarz problemowi znanemu z pierwszych stron wszystkich gazet.

Od tamtej pory Steve McCurry wykonał tysiące niezapomnianych zdjęć na wszystkich kontynentach. Fotografował konflikty, zanikające kultury, odwieczne zwyczaje, a także współczesne wydarzenia. Jego fotografię charakteryzuje głębokie, humanistyczne podejście do tematu. Dzięki temu, słynny portret afgańskiej dziewczyny stał się ikoną już w momencie publikacji. Autor często balansuje na cienkiej granicy pomiędzy zmysłowością, a tragedią, sentymentalizmem i cierpieniem.

Steve McCurry – Unguarded Moments
Od 19 czerwca do 30 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 18 czerwca 2015 roku, godzina 20.00
Leica Gallery
Warszawa

Dodaj komentarz