• 2015-05-23

Miasto Poezji – Lublin

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie zaprasza na 8. edycję Festiwalu Miasto Poezji. Wydarzenia kulturalne o zróżnicowanym charakterze – od artystycznych przez popularyzatorskie do naukowych – związane z literaturą oraz jej obecnością w Lublinie odbywają się przez cały rok, a ich kulminacją jest majowy festiwal.

8. Festiwal Miasto Poezji – baner (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Festiwal Miasto Poezji – baner (źródło: materiały prasowe organizatora)

BLOKI TEMATYCZNE

Agora Miasta Poezji – to najważniejsze wydarzenia festiwalu. Agorą Miasta Poezji stała się Brama Grodzka, która w swym najgłębszym symbolicznym znaczeniu jest miejscem spotkań. Agorą jest także Dom Słów – miejsce poświęcone sile wolnego słowa i literackiej edukacji.

Mieszkania Poezji – spotkania z poezją w formie Mieszkań Poezji trwają przez cały rok, a Festiwal jest ich świętem. W ramach Mieszkań Poezji do tworzenia festiwalu włączają się setki mieszkańców Lublina. Każde takie spotkanie jest wyjątkowe, a niektóre z nich tworzą legendę festiwalu. Przykładem niech będzie spotkanie z Andrzejem Sosnowskim zorganizowane przez tegorocznego laureata „Żurawi”, Rafała Rutkowskiego, które odbyło się kilka lat temu w Kamienicy Cudów.

W dwóch pokojach zgromadziło się około 30 osób. Głównie studenci, kilku wykładowców uniwersyteckich, kilkoro fascynatów poezji, parę osób zupełnie przypadkowych. Siedzieli na łóżku, podłodze, parapetach – wszędzie. I wtedy organizator otrzymał informację, że na spotkanie przyjdą Julia Hartwig i Ryszard Krynicki. Zasiedli na dwóch pośpiesznie pożyczonych krzesłach na środku pokoju. Andrzej Sosnowski czytał do mikrofonu podpiętego do wzmacniacza od gitary. Julia Hartwig podpisała się na ścianie.

Poeci chętnie wracają do Lublina, ponieważ gościnna i otwarta atmosfera panująca na festiwalu pozwala na spotkania i rozmowy z czytelnikami, które nie wydarzają się na innych festiwalach literackich.

Nagroda Kamień – nagroda przyznawana jest za wybitny dorobek poetycki. Nazwa nagrody nawiązuje do tytułu debiutanckiego tomu Józefa Czechowicza, który ukazał się drukiem w 1927 r. w Lublinie. W tym roku laureatem nagrody został Jacek Podsiadło (ur. 1964) – poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista; zwany także poetą buntu, kontestatorem. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji „BruLionu”.

Gala nagrody „Kamień” – czwartek, 28 maja, godzina 17.00 | Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN | Laudacja: Adam Poprawa

Częścią gali jest także rozmowa z laureatem „Poezja jest włóczęgą”. Rozmawiają: Jacek Podsiadło, Adam Poprawa, Piotr Śliwiński.

Terytoria Poezji – w tym roku Brama Grodzka, Dom Słów oraz plac przed Ratuszem staną się przystankami poezji. Będzie można usiąść, poczytać poezję, posłuchać poetów, napić się kawy czy herbaty. Poezja będzie w każdym zaułku. Terytoria Poezji to także poetyckie kino, performance i teatr, Trolejbus Poezji i Spacery Poetyckie.

Poezja 2.0 – blok Poezja 2.0 to nowość w programie festiwalu. Słowo w przestrzeni cyfrowej zmienia się, a Miasto Poezji towarzyszy tym zmianom. W ramach modułu odbędą się warsztaty z videopoezji i infografiki poetyckiej, konferencja naukowa, wykład o słowie w cyfrowym świecie i pierwsza w Lublinie (oraz jedna z pierwszych w Polsce) wystawa poetów cybernetycznych.

Małe Miasto Poezji – dzięki Małemu Miastu Poezji Lublin na kilka dni zamienia się w miasto bajek, legend i poezji dla dzieci. Można w tym czasie spotkać się z pisarzami i ilustratorami książek dla dzieci. Odbywają się warsztaty, panele dyskusyjne o literaturze dla dzieci, czytanie bajek w przedszkolach, szkołach, w przestrzeni publicznej, improwizowane słuchowiska wystawy, konkursy.

Edukacja: świadectwa i teatr – Miasto Poezji chce edukować młodych odbiorców poezji, dlatego od początków festiwalu odbywają się w lubelskich szkołach „świadectwa”. Są to spotkania-lekcje w szkołach, w czasie których zaproszone osoby (często uczestnicy Miasta Poezji) opowiadają uczniom, dlaczego warto czytać poezję i książki oraz jaką rolę mogą one pełnić w naszym życiu.

Częścią tego modułu jest także Teatr Poezji – program przygotowany przez młodzież i instruktorów z Młodzieżowego Domu Kultury Pod Akacją.

8. Festiwal Miasto Poezji
Od 25 do 30 maja 2015 roku
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz