Spotkanie błysków fleszy w krakowskiej galerii

22 maja w krakowskiej galerii F.A.T.I.H. odbędzie się wernisaż wystawy Reflektorem w mrok  w ramach projektu prom/ieni\otwórczość. twoje oczy są ciekawsze od słońca.

„Reflektorem w mrok” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Reflektorem w mrok” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reflektorem w mrok to najprawdopodobniej najbardziej laboratoryjna część projektu prom/ieni\otwórczość. twoje oczy są ciekawsze od słońca. Laboratorium to przestrzeń eksperymentu podwyższonego ryzyka, który niekoniecznie musi się udać ale na pewno pozostawi trwałe ślady na siatkówkach obecnych i zaangażuje cieleśnie, emocjonalnie i intelektualnie. Zwłaszcza jego uczestników i uczestniczki eksperymentujących na sobie i bliskich. Przyjdź, weź udział i uważaj na oczy.

Reflektorem w mrok to żywy obraz w sztucznym świetle – całonocna wystawa-środowisko działań. Rekonstrukcja mitycznego spotkania Tadeusza Boya-Żeleńskiego, George Batille’a, Jennifer Ringley, Jerzego Skarżyńskiego, Alicji Żebrowskiej i innych postaci wcielonych w żywych eksperymentatorów i eksperymentatorki. Surrealizm to nie fanaberie, to oddolny ruch społeczny organizmów żywych i nieżywych, który rodzi się w tak gęstym i zanieczyszczonym środowisku, że giną w nim wszelkie małe kompleksy niespełnionej modernizacji i gasnących ideałów.

Reflektorem w mrok to spotkanie błysków fleszy, ucieleśnionych oczu, odsłoniętych ciał, masek, intymnych marginaliów i gestów otwarcia zamkniętych w galerii-mieszkaniu-salonie. Bezczelna i przewrotna aktualizacja tradycji bohemy, ruchu galerii niezależnych i matryc pretensjonalnego Krakowa. Powietrze duszna i ciężkie. Sztuka się skończyła, wszystko jest widzialne, tak kocha się tylko raz…

Kurator / dramaturg: Roman Dziadkiewicz, współpraca: Joanna Bednarczyk (PWST)

Uczestnicy i uczestniczki: Joanna Błoniarz, Przemysław Branas, Judyta Chrystowska, Wojciech Ćwiertniewicz, Sandra Dudek, Witold Górka, Irena Kalicka, Urszula Kluz-Knopek, Maria-Weronika Lorek, Piotr Marek, Barbara Maroń, Janina Niwelińska, Stefan Papp, Antoni Porczak, Wojtek Ratajczak, Olek Rajewski, Jerzy Skarżyński, Łukasz Skąpski, Michał Sosna, Grzegorz Sztwiertnia, Zorka Wollny, Bogdan Zimowski, Alicja Żebrowska i inni.

Reflektorem w mrok
Wernisaż 22 maja 2015 roku, godz. 22.00
F.A.I.T. Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz