Pupile w Poznaniu

24 maja o godzinie 15.00 w poznańskim Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się wystawa Pupile autorstwa Aleksandry Urban i Pi Pa Patrycji Piwosz.

Wystawa „Pupile”, Aleksandra Urban (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Pupile”, Aleksandra Urban (źródło: materiał prasowy organizatora)

Tytuł ekspozycji nawiązuje do książki Zoologia Fantastyczna, J.L.Borgesa, którą inspiruje się Patrycja Pi Pa Piwosz w swoim projekcie. Stanowi on poszukiwanie fizycznej i wizualnej formy dla przedstawionych w powieści postaci. Pupile to mityczne zwierzaki, opisane przez Borgesa jako istoty zmyślone, wyśnione, hybrydyczne, bardziej komiczne niż przerażające. Pupile są ucztą dla wyobraźni, powstały bowiem z potrzeby czegoś wyjątkowego. Artystka podkreśla fakt, iż współcześnie całą naszą uwagę pochłania świat realny, walczymy o przetrwanie różnych gatunków zwierząt, pozwalając jednocześnie ginąć zwierzętom fantastycznym.

Pokaz Aleksandry Urban składa się z serii zdjęć i autoportretów. Egzystencjalna metafora oraz komentarz odnośnie naleciałości kulturowych i religijnych zostają w pracach wyrażone poprzez użycie dziwacznych kreacji i eksponatów. Całe zestawy fantazyjnych atrybutów i nowych alegorii dążą do refleksji na temat roli jaką we współczesnym społeczeństwie pełni kobieta. Uzupełnieniem kompozycji będzie rzeźba złotego chłopca. Wizerunek, zdaniem artystki, podkreśla obecne w naszej kulturze faworyzowanie płci męskiej, w tym także przez same kobiety. Prace, mimo że wydają się mocno ironiczne, turpistyczne i pełne kiczu poszukują pewnego bliżej niezidentyfikowanego piękna.

Pi Pa Patrycja Piwosz, mieszka i pracuje w Poznaniu, w 2008r. obroniła dyplom na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2007 roku studiowała na Univercidad de Castilla la Mancha, Facultad de Bellas Artes de Cuenca w Hiszpanii. Podczas swojej wędrówki twórczej zbiera doświadczenia, które umożliwiają jej połączenie ich w nową hybrydyczną całość. Jej eklektyczne twory, do których często wykorzystuje ciało człowieka, wizualizują stan emocjonalny, materializują to co chowamy głęboko w sobie, nasze grzechy, cechy, namiętności.

Aleksandra Urban, mieszka i pracuje we Wrocławiu, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej malarstwo to często bardzo osobista podróż w świat wspomnień, fantazji i marzeń, którym nadaje frapująca formę. Artystka często sięga do sfery sacrum jednocześnie pozostając w estetyce kiczu. Malarka w ciągu ostatnich lat wystawiała między innymi podczas Edinburgh Art Festival oraz w galeriach takich jak Art Agenda Nova, Galerii Bestregards we Frankfurcie oraz dwukrotnie w Mieszkaniu Gepperta.

Wystawa Pupile Alekdanry Urban i Pi Pa Patrycji Piwosz
Wernisaż: 24 maja 2015 roku, o godz. 15.00
Czas trwania: Od 24 maja do 1 lipca 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej
Poznań

Dodaj komentarz