• 2015-05-22

Motion Trio z Orkiestrą Symfoniczną

22 czerwca w złotej sali szczecińskiej Filharmonii zagra grupa złożona z trzech akordeonistów, Motion Trio. Ich dynamiczne brzmienie uzupełni Orkiestra Symfoniczna.

Motion Trio (źródło: materiały prasowe)

Motion Trio (źródło: materiały prasowe)

Motion Trio to grupa akordeonowa założona w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – lidera i autora większości kompozycji. Projekt uznawany jest za ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści. Wykorzystują w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywając wciąż nowe możliwości tego instrumentu i zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. W swojej karierze uczestniczyli w najważniejszych festiwalach muzycznych na świecie, przez wielu wciąż uważani są za fenomen muzyczny. Krytycy zwracają uwagę na nowoczesne wykorzystanie instrumentów, niezwykłą technikę gry a przede wszystkim wyjątkowe i niepowtarzalne brzmienie zespołu.

Założyciel zespołu, Janusz Wojtarowicz, uważany jest za twórcę idei „tria akordeonowego”, które niczym kwartet smyczkowy staje się klasycznym składem wykonawczym. Muzycy Motion Trio to światowej klasy akordeoniści, wykorzystujący w swej twórczości wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe akordeonu, laureaci wielu prestiżowych nagród m.in.: Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, Deutsche Shallplatten Kritik. Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 38 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Trilokiem Gurtu.

Wiosną 2013 ukazały się dwie płyty będące wynikiem współpracy grupy z performerem i raperem Łukaszem Rostkowskim: L.U.C&Motion Trio „Nic się nie stało” oraz instrumentalna wersja na trzy akordeony i sample – Motion Trio&L.U.C „Miasto harmonii”. Obie płyty zostały wyróżnione nagrodą „Mateusza Trójki” za rok 2013, w kategorii „Wydarzenie roku”. Jesienią 2013 roku ukazała się jedna z najważniejszych dla artystów płyt – „Polonium”, zawierająca utwory największych kompozytorów polskich przełomu XX/XXI wieku: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, w aranżacjach Janusza Wojtarowicza.

Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium.

Koncert Motion Trio
22 czerwca 2015 roku
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Dodaj komentarz