• 2015-05-22

Małopolski Tydzień Dizajnu

22 maja z inicjatywy Centrum Kreatywności i Dizajnu w Krakowie rozpocznie się Dizajn–Biznes–Kraków. Małopolski Tydzień Designu. To cykl wydarzeń poświęconych związkom dizajnu, biznesu i dziedzictwa kulturowego oraz roli, jaką projektowanie odgrywa we współczesnym świecie.

Dizajn–Biznes–Kraków. Małopolski Tydzień Designu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dizajn–Biznes–Kraków. Małopolski Tydzień Designu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tydzień Designu odbywa się z inicjatywy Centrum Kreatywności i Dizajnu w Krakowie – ośrodka, który pragnie skupić wokół sfery projektowania interdyscyplinarne środowisko nauki, biznesu i kultury. Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, krakowską Akademią Sztuk Pięknych, Województwem Małopolskim oraz Agencją Artystyczną GAP UEK.

Wystawę plenerową Etnozabawki na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie tworzą interaktywne mega-zabawki miejskie dla dzieci i dorosłych, powstałe we współpracy projektantów, rzemieślników i kustoszy Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Instalacje są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych, charakterystycznych dla Małopolski. Za bezpośrednią inspirację projektantowi – Olafowi Cirutowi – posłużyły obiekty z kolekcji MEK. Artystycznie przetworzone, przeskalowane i przeniesione na grunt współczesności pokazują, jak atrakcyjna może być przestrzeń miejska, jeśli w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią.

Kolejna plenerowa wystawa Park doświadczeń kulturalnych opiera się na eksperymentalnej aranżacji niewielkiego obszaru krakowskich Plant, położonego w pobliżu Hotelu Royal. Pusty, wyasfaltowany placyk zapełni się postaciami zwierząt inspirowanymi zbiorem dawnych zabawek małopolskich, w tym zabawkami wytwarzanymi przez podkrakowskich murarzy na przełomie XIX i XX wieku oraz zabawkami sygnowanymi przez Warsztaty Krakowskie. Instalacje, przeznaczone do użytkowania przez spacerowiczów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, zaprojektował Olaf Cirut, a zrealizowało Muzeum Etnograficzne w Krakowie w kooperacji z małopolskimi rzemieślnikami.

W ramah Małopolskiego Tygodnia Dizajnu odbędzie się również debata o przestrzeni plant. Jak współczesnym krakowianom może służyć park stworzony niemal 200 lat temu na miejscu murów obronnych? Czy mieszkańcy mają prawo uczestniczyć w tworzeniu krajobrazu swojego miasta? Jak mądrze i odpowiedzialnie wykorzystać inspiracje kulturowe w projektowaniu przestrzeni publicznej?

Oprócz oglądania wystaw będzie można wziąć udział w grze plenerowej zatytułowanej Po co komu Planty? Gra miejska dla dzieci i dorosłych rozgrywana na krakowskich Plantach – jedynej w swoim rodzaju przestrzeni wspólnej. Gracze pójdą tropem niegdysiejszych użytkowników miejskiego ogrodu. Realizując 10 zadań, rozmieszczonych na obszarze od Wawelu do Hotelu Royal poznają historię, rozrywki i sekrety dawnych Plant. Przetestują w ten sposób ich dzisiejszy potencjał. Jak współczesnym mieszkańcom Krakowa może służyć park stworzony niemal 200 lat temu na miejscu murów obronnych? Czy możemy się w nim bawić? Jak mądrze zmieniać historyczny krajobraz? Żeby zagrać nie trzeba się rejestrować, ani szukać animatora. Wystarczy przyjść na Planty i odszukać miejsca, w których czekają postaci wprowadzających w każde z zadań – kolejność dowolna.

Dizajn–Biznes–Kraków. Małopolski Tydzień Dizajnu
Od 22 maja do 31 maja 2015 roku
Wydarzenie odbywa się z inicjatywy Centrum Kreatywności i Dizajnu w Krakowie
Współorganizatorzy: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ASP w Krakowie, Województwo Małopolskie, Agencja Artystyczna GAP UEK
Kraków

Dodaj komentarz