Trans*Festiwal w Krakowie

Od 28 do 31 maja Fundacja Kultura dla Tolerancji zaprasza do Krakowa na Trans*Festiwal. W międzynarodowym gronie odbędą się wystawy, pokazy filmowe, prezentacje, dyskusje i warsztaty.

Trans*Festiwal – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Trans*Festiwal – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Głównym celem Trans*Festiwalu jest edukowanie o różnorodności płciowej, w tym zwłaszcza o transpłciowości. Według organizatorów płeć nie jest czarno-biała, a istnieje jako spektrum możliwości. Chcą oni, aby festiwal był bezpieczniejszą przestrzenią opartą na wzajemnej życzliwości, akceptacji i otwartości, wolną od dyskryminujących zachowań. Spróbują oni stworzyć miejsce wyrażenia siebie dla wszystkich osób, których tożsamość płciowa i/lub ekspresja płci wykraczają poza tworzone przez społeczeństwo normy.

Na Trans*Festiwalu będzie można zobaczyć pięć wystaw. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 28 maja o godz. 20.00 w Galerii Szara Kamienia podczas wernisażu wystawy Jess T. Dugan Transcendencja. Prace Dugan kwestionują istnienie dwubiegunowego podziału płci. Portretowane osoby definiują swoją tożsamość poza ramami kobiecości i męskości oraz poszukują ekspresji oddającej ich odczuwanie płci. Dzień później w galerii F.A.I.T. otworzona zostanie wystawa Ireny Kalickiej Koń jaki jest każdy widzi, której fotografie, inspirowane poszczególnymi hasłami z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny, są ironiczną grą z potocznymi skojarzeniami i schematycznymi obrazami świata. W sobotę zaprosimy na dwa wernisaże: rysunków Arobala w galerii Onamato oraz instalację fotograficzno-dźwiękową Anji Weber i Sabine Ercklentz z Berlina w galerii Art Agenda Nova. W niedzielę na zakończenie festiwalu Siostry Nieustającej Przyjemności, główne bohaterki reportażu fotograficznego Oliviera Touron, oprowadzą po wystawie w Teatrze Barakah.

Podczas festiwalu organizatorzy zapraszają także na Trans*Cafe, na które składają się krótkie prezentacje, dłuższe wykłady, dyskusje oraz warsztaty przygotowane zarówno przez krajowych, jak i zagranicznych gości festiwalu. Zarówno osoby, które nie mają wiedzy o tym, czym jest transpłciowość, jak i osoby zaangażowane w aktywizm znajdą wśród wydarzeń coś dla siebie. Celem Trans*Cafe jest przybliżenie uczestnikom/czkom festiwalu tematyki transpłciowości. Organizatorzy chcą także, by spotkania zainicjowały dyskusje na temat różnorodnych identyfikacji i ekspresji płciowych oraz namysł nad tym czego brakuje w dominujących narracjach o transpłciowości. Jakie obszary doświadczenia są w nich pomijane lub wykluczane? Które wątki zasługują na popularyzację, a które na krytykę? O co walczymy, a co kwestionujemy?

Każdy z dni Trans*Festiwalu będzie komentował tematykę transpłciowości językiem kina. W pierwszy dzień festiwalu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK wyświetlona zostanie historia Anny Grodzkiej zatytułowaną Trans-akcja. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterką. W trzy kolejne dni festiwalu pokazy będą wyświetlane w kinie Agrafka. Pokazany zostanie Mój domek na prerii opowiadający o kanadyjskim artyście Rae Spoon, Magiczne Lustro o francuskiej surrealistce Claude Cahun oraz Miwa – japońska ikona  dokument o jednej z najbardziej fascynujących postaci japońskiej kultury popularnej.

Trans*Festiwal
Od 28 do 31 maja 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz