• 2015-05-21

Konkurent Idy do Oscara w kinach

12 czerwca swoją premierę w polskich kinach będzie miał film Abderrahmana Sissako Timbuktu. Reżyser zdobył w tym roku Cezara – jedną z siedmiu statuetek dla produkcji (w tym dla najlepszego francuskiego filmu roku). Obraz konkurował z Idą o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

„Timbuktu”, reż. Abderrahmane Sissako (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Timbuktu”, reż. Abderrahmane Sissako (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Akcja Timbuktu dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, którzy narzucają mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów.

Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.

Timbuktu, nagrodzone na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes, już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W Timbuktu jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju. “Timbuktu” podbija festiwale filmowe, a kolejne nagrody są potwierdzeniem jego wrażliwości i talentu.

Abderrahmane Sissako – urodził się w 1961 roku. Przyszedł na świat w Mauretanii, ale wkrótce po urodzeniu wyprowadził się do Mali. Wrócił jednak do ojczyzny w 1980 roku. W latach 1983-1989 studiował w szkole filmowej w Moskwie. Na początku lat 90. XX wieku osiedlił się we Francji Jest reżyserem, scenarzystą i producentem. Pracuje na przemian w Mali i we Francji. Obok takich twórców, jak Ousmane Sembène, Souleymane Cissé, Idrissa Ouedraogo i Djibril Diop Mambety, jest uważany za afrykańskiego filmowca, który wywiera największy wpływ na światowe kino. Jego film Heremakono był wyświetlany w 2002 roku na prestiżowym festiwalu w Cannes w ważnej sekcji Un Certain Regard, gdzie został nagrodzony przez krytyków filmowych, zdobywając nagrodę FIPRESCI. Jego Bamako w 2007 roku zyskało międzynarodowy rozgłos. Twórca często dotyka tematów wygnania, globalizacji i przemieszczania się ludzi. Jego ostatni film Timbuktu był nominowany do Złotej Palmy w Cannes. Zdobył też nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Timbuktu, reż. Abderrahmane Sissako
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 12 czerwca 2015 roku

Dodaj komentarz