• 2015-05-21

Szymon Brodziak wystawi swoje prace w Fundacji Helmuta Newtona

Fotografie Szymona Brodziaka zostaną zaprezentowane obok zdjęć legendarnych artystów: Helmuta Newtona i Franka Horvata. Wystawę Newton. Horvat. Brodziak w berlińskim Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona będzie można oglądać od 4 czerwca.

Fotografia autorstwa Szymona Brodziaka, wystawa „Newton. Horvat. Brodziak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia autorstwa Szymona Brodziaka, wystawa „Newton. Horvat. Brodziak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszenie do Muzeum Fotografii w Berlinie to kolejne już wyróżnienie dla fotografa z Poznania, uznanego przez Fashion TV podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2013 roku za najlepszego na świecie autora czarno-białych kampanii reklamowych. Brodziak to pierwszy Polak i jednocześnie najmłodszy artysta w historii czasowych wystaw, spośród zaproszonych do współpracy przez Fundację Helmuta Newtona.

Helmuta Newtona i Franka Horvata pasjonatom fotografii nie trzeba przedstawiać. Zmarły w 2004 roku Newton to jeden z najwybitniejszych fotografów mody w historii. Podobnie jak nierozstający się od 65 lat z aparatem Horvat, którego sesje przez dekady prezentowały czołowe magazyny modowe.

Wolą Helmuta Newtona, założyciela Fundacji, było to, aby w Muzeum Fotografii w Berlinie jego prace były wystawiane w towarzystwie zdjęć innych artystów. Tegoroczna ekspozycja będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż obok dzieł legend – Newtona i Horvata – pojawią się zdjęcia niezwykle utalentowanego Polaka. Bardzo uważnie obserwujemy artystyczny rozwój Szymona Brodziaka, który jest najmłodszym artystą, którego prace będą prezentowane przez naszą Fundację. Z jednej strony Brodziak zdaje się hołdować ideałom piękna obowiązującym w fotografii mody i aktu, z drugiej jednak podważa funkcjonujące w nich stereotypy. Dramaturgia wizualna jego zdjęć sprawia, że mamy wrażenie oglądania spektakularnych kadrów filmowych – mówi dr Matthias Harder, kurator wystawy, reprezentujący Fundację Helmuta Newtona.

Szymon Brodziak fotografuje przede wszystkim kobiety. Jego sesje można znaleźć na łamach polskich i zagranicznych magazynów a także kartach limitowanych kalendarzy. Tworzy zapadające w pamięć edytoriale i zdjęcia wykorzystywane w kampaniach reklamowych największych rodzimych i międzynarodowych firm. Czasami sięga po klasyczne – ale nigdy banalne – środki wyrazu, zdarza mu się wzbudzać kontrowersje i prowokować dwuznaczności, prezentując bohaterki w niecodziennych rolach i pozach. Jego prace zawsze są monochromatyczne. Sam w swojej twórczości nie doszukuje się filozofii. Udowadnia, że komercyjna fotografia może być również artystyczna.

Fotografia autorstwa Szymona Brodziaka, wystawa „Newton. Horvat. Brodziak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia autorstwa Szymona Brodziaka, wystawa „Newton. Horvat. Brodziak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę niecierpliwie czekają miłośnicy twórczości samego Helmuta Newtona: wśród około 70 jego prac będą i takie, które nigdy wcześniej nie gościły w Muzeum Fotografii. Dorobek Franka Horvata prezentowany będzie w Berlinie w postaci ponad 200 zdjęć, będących częścią realizowanego od ponad 60 lat projektu House with 15 Keys. Podczas wystawy w Berlinie Brodziak przedstawi 35 swoich wielkoformatowych fotografii, podsumowujących dziesięciolecie jego pracy i najpełniej oddających jego artystyczne credo: „What you see, is who you are” („Jesteś tym, co widzisz”).

Helmut Newton – był jednym z najodważniejszych fotografów mody w historii. Pracował dla luksusowych magazynów, m.in. dla „Elle” i „Vogue”. Nazywany często królem perwersji, gdyż chętnie przedstawiał modelki w kontrowersyjnych scenach, często roznegliżowane. Urodził się w Berlinie, ale był obywatelem świata. Mieszkał, m.in. w Australii (tam w czasie wojny służył w armii i poznał swoją żonę June), Paryżu, Monte Carlo i Los Angeles. Zmarł w 2004 roku w Kalifornii.

Frank Horvat – zasłynął sesjami modowymi, które od połowy lat 50. do końca lat 80. były publikowane w najważniejszych magazynach. Mieszkający od 1955 roku we Francji kosmopolita, blisko 20 lat temu porzucił profesjonalne aparaty na rzecz zwykłego kompaktu, z którym nigdy się nie rozstaje. Zawsze wyznaczał nowe trendy, także technologiczne. Jako jeden z pierwszych artystów, już na początku lat 90., rozpoczął eksperymenty z Photoshopem. W 2011 roku ukazała się aplikacja na tablety (Horvatland), będąca interaktywnym podsumowaniem 65-letniego dorobku twórcy.

Szymon Brodziak – z wykształcenia jest ekonomistą, ale szybko porzucił wyuczony zawód, aby profesjonalnie zająć się fotografią. Jest laureatem prestiżowych nagród, otrzymał między innymi trzy złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012, zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Wydany w 2014 roku autorski album „Brodziak ONE” otrzymał Złoty Medal w kategorii książka w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris. W Poznaniu prowadzi autorską galerię fotografii Brodziak Gallery.

Wystawa Newton. Horvat. Brodziak
Wernisaż: 3 czerwca 2015 roku, godzina 20.00
Od 4 czerwca do 15 listopada 2015 roku
Fundacja Helmuta Newtona
Muzeum Fotografii Berlin

Dodaj komentarz