• 2015-05-21

Wyłącz system na rocznicę wyborów 1989

Już po raz siódmy z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na odbywający się w ramach Święta Wolności festiwal „Wyłącz system”. Tematem przewodnim będzie w tym roku cenzura.

Festiwal „Wyłącz system” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal „Wyłącz system” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal będzie okazją, by przyjrzeć się nie tylko historii, roli i skutkom cenzury w PRL, lecz również zadać pytania dotyczące dzisiejszych granic wolności. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk został zlikwidowany 25 lat temu, ale czy wolność słowa w systemie demokratycznym jest – i czy powinna być – nieograniczona? A jeśli ulega ograniczeniom – to kiedy, dlaczego i w jakim zakresie? Jak to wygląda z perspektywy ludzi kultury, sztuki, mediów, użytkowników Internetu? O tym wszystkim będzie można porozmawiać w trakcie Spotkań ocenzurowanych, których gośćmi będą artyści, dziennikarze, publicyści, pisarze, fotograficy i muzycy.

Program dopełnią wycieczki piesze i rowerowe, m.in. śladami dawnych „niepokornych” kin studyjnych oraz jednej z najstarszych polskich wytwórni filmowych.

Tradycyjnie wydarzeniem kulminacyjnym obchodów będzie Fiesta, w tym roku pod tytułem Cenzura bez pazura. Imprezę wyreżyseruje Adam Sajnuk. 5 czerwca w murach Teatru WARSawy organizatorzy spróbują odtworzyć euforyczną atmosferę po wygranych wyborach 4 czerwca 1989 i jednocześnie za pomocą skeczy, działań performatywnych i teatralnych, estradowej konferansjerki, piosenek i etiud filmowych pokażą – przy zachowaniu atmosfery radosnej Fiesty – krótką historię cenzury od czasu PRL aż do dziś.

Festiwal „Wyłącz system”
Od 23 maja do 7 czerwca 2015 roku
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz