Tkaniny z Czarnego Kontynentu

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu zaprasza od 30 maja na wystawę Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana. Wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie przybliży publiczności tradycyjne oraz współczesne afrykańskie techniki tkackie i zdobnicze.

„Tkanina Afrykańska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tkanina Afrykańska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Produkcja tkanin ma na Czarnym Kontynencie długą i bogatą tradycję. Podstawowym surowcem do ich produkcji była, i do dziś pozostaje, bawełna, choć w niektórych rejonach używa się również innych włókien, między innymi wełny wielbłądziej i koziej oraz rafii.

W Afryce tkaniem zajmują się głównie mężczyźni, natomiast farbowaniem samych włókien oraz gotowych już tkanin – kobiety. Dzięki ich wspólnej pracy powstają wspaniałe, wielobarwne tkaniny, które czasami zdobi się jeszcze dodatkowo haftami lub aplikacjami. Produkcja tkanin i strojów to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina twórczości. Ewoluowała przez stulecia i nadal na jej kształt wpływają różne czynniki, między innymi religia, handel, moda, a także zmieniająca się rola kobiet.

Na wystawie można będzie obejrzeć tkaniny i stroje używane współcześnie w Afryce Zachodniej i Południowej, a wśród nich wspaniałe kente z Ghany, bogolany z Mali, tkaniny barwione indygo z Mali i Kamerunu czy aplikacje z Beninu. Obok tkanin zaprezentowane zostaną gotowe stroje, zarówno codzienne, jak i odświętne, między innymi ludów: Hausa, Fulbe, Aszanti, Bambara, Herero.

Obok tkanin oraz strojów pokazane zostaną liczne narzędzia do obróbki bawełny i wełny oraz produkcji i zdobienia tkanin. Zaprezentowane zostaną ciekawie rzeźbione uchwyty do szpul z warsztatów tkackich z Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej oraz stemple z symbolami adinkra z Ghany.

„Tkanina Afrykańska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tkanina Afrykańska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana.
Kuratorzy: Ewa Prądzyńska, Magdalena Nierzwicka
Wystawa czynna od 30 maja do 13 września 2015 roku
Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu

Dodaj komentarz