• 2015-05-20

Inne Sytuacje | Arena konfrontacji poglądów

Od 24 do 29 maja w Bydgoszczy trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje. Wydarzenie to jest areną konfrontacji poglądów na temat współczesnej sztuki i kultury, zarówno lokalnej, jak i krajowej, a także europejskiej i światowej.

Rootless Root (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rootless Root (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bydgoski festiwal jest też miejscem subtelnej i niekonwencjonalnej edukacji teatralnej. Zaczyna się ona już podczas spektaklu i idzie dalej poprzez uczestnictwo w wykładach, pokazach filmów dokumentalnych i warsztatach, kończąc na bezpośrednich rozmowach z artystami.

Inne Sytuacje są też areną konfrontacji poglądów na temat współczesnej sztuki i kultury, zarówno lokalnej, jak i krajowej, ale też europejskiej i światowej. Twórcy Innych Sytuacji chcą, by ze zderzenia prezentowanych w Bydgoszczy, ważnych zjawisk teatralnych, na oczach odbiorców wyłonił się obraz obecnej kondycji teatru, oraz głównych tendencji i kierunków tej sztuki.

Teatr Gardzienice, „Oratorium pytyjskie”, fot. K. Bieliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Gardzienice, „Oratorium pytyjskie”, fot. K. Bieliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nową jakością, którą wprowadzają Inne Sytuacje jest oddanie „duchowego patronatu” nad całą edycją, jednemu teatrowi. To on stanowi o osi programowej festiwalu. W tym roku rolę tę przejmie OPT Gardzienice, grupa uważana za jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych zjawisk polskiego i światowego teatru. Takie rozwiązanie pozwala organizatorom na oddanie należnego miejsca ważnym dla teatru i kultury grupom teatralnym, które w sposób twórczy przyczyniają się do rozwoju światowego teatru współczesnego.

Festiwal Inne Sytuacje 2015
Od 24 do 29 maja 2015 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz