Horyzonty Zdarzeń

30 maja o godzinie 19.00 w warszawskiej Galerii 81 stopni odbędzie się wernisaż wystawy Horyzonty Zdarzeń autorstwa Mai Wilchelm i Natalii Maciochy.

Wystawa „Horyzonty Zdarzeń”, Maja Wilchelm (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Horyzonty Zdarzeń”, Maja Wilchelm (źródło: materiał prasowy organizatora)

Horyzont zdarzeń to sfera otaczająca czarną dziurę, granica po przekroczeniu której nie ma powrotu. Żaden obiekt, nawet światło, nie jest w stanie się zza niej wydostać, gdyż prędkość ucieczki z czarnej dziury przekracza prędkość światła. Obserwator nie może więc nigdy zaobserwować żadnych zdarzeń ani otrzymać jakiejkolwiek informacji z jej wnętrza. Tytuł wystawy może być metaforą sztuki jako granicy między światem realnym, a przestrzenią metafizyki, między widzialnością, a niewidzialnością. Horyzont zdarzeń to graniczny punkt widzenia.

Wystawa prezentuje dwa cykle prac: Horyzont oraz Zdarzenia. Horyzont ukazuje stany i zjawiska, które wraz z upływem czasu płynnie przechodzą jedne w drugie. Trwanie to zamrożone jest w statycznym kadrze i obserwowane w bezruchu. Pejzaże są impresjami tego samego motywu. Zdarzenia natomiast są wyrazem ciekawości form. Są spojrzeniem z bliska, z punktu, z którego widać wszystko. Gest malarski naśladuje cienie, błyski, smugi. Motywy otwierają się jeden na drugi, tworząc niewymuszony strumień świadomości. Prace z obu serii łączy szkicowość, spontaniczność oraz koncentracja na procesie twórczym.

Maja Wilchelm, ur. w 1988 r. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w 2012 r. w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Wybrane wystawy: Biennale Bielska Jesień Malarstwa, Adumbration, Biennale Jeaune Creation Europeenne i inne.

Natalia Maciocha, ur. w 1987 r. w Biłgoraju. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom z malarstwa w 2012 r. Zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem.

Wystawa Horyzonty Zdarzeń | Maja Wilchelm i Natalia Maciocha
Wernisaż: 30 maja 2015 roku, o godz. 19.00
Czas trwania: Od 30 maja do 26 czerwca 2015 roku
Galeria 81 Stopni
Warszawa

Dodaj komentarz