Generalnie dramat – wernisaż muralu kolektywu Dwa Zeta

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr Polski we Wrocławiu i BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej zapraszają na wernisaż muralu kolektywu Dwa Zeta, który odbędzie się 28 maja we Wrocławiu przy ul. Zapolskiej 3.

„Generalnie dramat”, fot. Karolina Zajączkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Generalnie dramat”, fot. Karolina Zajączkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt realizowany jest z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Realizacja artystyczna pod wspólnym tytułem Generalnie dramat powstanie na dwóch płaszczyznach. Punktem wyjścia jest cykl fotografii Karoliny Zajączkowskiej, odnoszących się do kondycji współczesnej kultury w Polsce. Punktem docelowym jest wielkoformatowy obraz namalowany przez Sławomira Czajkowskiego na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Malarz wykorzysta, przetworzy, a następnie realistycznie namaluje własną interpretację fotografii.

Teatr jest nierozerwalną i esencjonalną częścią kultury, od zawsze stanowił niezależną przestrzeń dla komentarza nad ważnymi tematami społecznymi i politycznymi, proponował odważne, nierzadko kontrowersyjne wizje. Wszystkie cechy, które pielęgnuje teatr, są naszym zdaniem niezbędne do wychowania świadomego społeczeństwa, dlatego sytuacja przedstawiona na obrazie będzie bliska codzienności i tym samym będzie się starać zmniejszać dystans – podkreśla duet Dwa Zeta, autorzy muralu.

W programie wernisażu znajdą się także performanse wrocławskiej grupy Łuhuu! oraz legendarnej grupy LUXUS. Od samego rana w teatrze oraz w przestrzeni wokół niego będą trwały warsztaty artystyczne i teatralne dla grup szkolnych.

Generalnie dramat – wernisaż muralu kolektywu Dwa Zeta
Koordynator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Organizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy projektu: Teatr Polski we Wrocławiu, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Idea kreatywna i nadzór artystyczny: LOWE Warsaw
28 maja 2015 roku, godzina 18.30
Przestrzeń przy Teatrze Polskim we Wrocławiu
Wrocław

Dodaj komentarz