• 2015-05-20

13. Gdańsk DocFilm Festival

Trzynasta edycja międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) odbędzie się w dniach 11–14 czerwca w Gdańsku, w nowej lokalizacji, w Europejskim Centrum Solidarności.

13. Gdańsk DocFilm Festival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

13. Gdańsk DocFilm Festival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 250 filmów z 58 krajów, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Armenii, Litwy, Rosji, Ukrainy, Brazylii, Meksyku, Syrii i innych.

Do konkursu 13.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się 24 dokumenty, w tym 10 filmów zagranicznych, 2 polskie koprodukcje i 10 filmów polskich, m.in. Deep Love w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, Dom na głowie Adama Palenty, TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu Bartosza Paducha, Punkt wyjścia Michała Szcześniaka czy Superjednostka Teresy Czepiec.  Do konkursu zakwalifikował się także film dokumentalny o życiu i twórczości Czesława Niemena Sen o Warszawie w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, jak również obraz o Jerzym Kukuczce Jurek w reżyserii Pawła Wysoczańskiego.

Wśród produkcji zagranicznych znalazły się m.in. dwa filmy nominowane do Oscara The Reaper (reż. Gabriel Serra Arguello, Meksyk) i White Earth (reż. Christian Jensen, USA), a także film Iulii Stoian z Wielkiej Brytanii Honey on wounds, See no evil z Holandii w reżyserii Josa de Puttera czy The Ukrainians Leonida Kantera i Iwana Jasnyja z Ukrainy.

Obok prezentacji filmów konkursowych odbędą się pokazy specjalne w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, m.in. blok filmów o tematyce sportowej, przegląd filmów Magdaleny Piekorz (Przewodniczącej Jury) czy retrospektywa Krzysztofa Krauze. Ponadto spotkania z twórcami i gośćmi festiwalu, m.in. z Jerzym Morawskim, współtwórcą filmów dokumentalnych Krzysztofa Krauze, a także dwóch obrazów fabularnych – Dług i Gry uliczne. Widzowie mogą także liczyć na uczestnictwo w wykładach czy warsztatach Masterclass.

Przewodniczącą Jury trzynastej edycji festiwalu będzie Magdalena Piekorz – znakomita polska scenarzystka, doktor sztuki filmowej, reżyserka ośmiu filmów dokumentalnych. Dziewczyny z Szymanowa – jej pierwszy film, nagrodzony został Brązowym Lajkonikiem na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie, Franciszkański spontan otrzymał Nagrodę Honorową Jury na II Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, a Przybysze Grand Prix Festiwalu Euroshorts’99. W ocenie filmów konkursowych Magdalenę Piekorz wspierać będą: Klaus Schmutzer, producent filmowy i telewizyjny z Berlina oraz Henryk Tronowicz – krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta, autor książek Film czechosłowacki w Polsce (Warszawa 1984) i Lucjan Bokiniec (Gdańsk 2011).

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu Gdańsk DocFilm Festival jest statuetka Brama Wolności oraz nagroda pieniężna ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak co roku wręczone zostaną wyróżnienia specjalne, w tym nominacje polskich twórców do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego, a także jeden z filmów zostanie uhonorowany nagrodą publiczności.

13. Gdańsk DocFilm Festival
Od 11 do 14 czerwca 2015 roku
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk

Dodaj komentarz