Żartownik Lengrena

28 maja w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919–2003.

Zbigniew Lengren, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Lengren, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znajdą się na niej m.in. żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno–humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe, projekty scenograficzne i plakaty Artysty. Kolejno wymienione elementy wystawy stworzą jej narrację, prowadząc widza przez świat zaskakujących i pełnych humoru skojarzeń.

Wystawa przypomni kojarzoną z twórczością Zbigniewa Lengrena postać Profesora Filutka. Pojawią się tu nigdzie dotąd nieprezentowane w oryginałach historyjki o jego zabawnych przygodach, które od 1948 r. przez kilkadziesiąt lat mogli śledzić czytelnicy tygodnika „Przekrój”. Ekspozycja przybliży również interesujące materiały o charakterze dokumentalnym, w tym fotografie z archiwum rodzinnego Artysty i filmy animowane udostępnione na wystawę przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i Studio Animoon z Warszawy.

 Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z Księgą Humorową, zadedykowaną przez ojca i dziadka (Zbigniewa Lengrena) córce Katarzynie oraz wnuczkom Klarze i Marii – mówi Elżbieta Laskowska, p. o. Dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. – W tym wyjątkowym albumie artysta wprowadza nas do sobie najlepiej znanego świata żartu rysunkowego i humorystycznych ilustracji – dodaje.

Wystawa wypełni obie sale ekspozycyjne Muzeum Karykatury. Towarzyszyć jej będzie specjalnie przygotowany katalog, a także materiał filmowy z wypowiedziami o charakterze wspomnieniowym, których zechcieli udzielić m.in. Katarzyna Lengren, Andrzej Dudziński, Andrzej Mleczko i Zenon Żyburtowicz.

Zbigniew Lengren „Z cyklu Filutek”, 1948  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Lengren „Z cyklu Filutek”, 1948 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919–2003
Wystawa z cyklu Mistrzowie karykatury polskiej
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Laskowska, Karolina Prymlewicz, Piotr Kułak
Wernisaż: 28 maja 2015 roku
Wystawa czynna od 29 maja do 23 sierpnia 2015 roku
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Dodaj komentarz