• 2015-05-19

Piękny dokument celebrujący różnorodność

5 czerwca do polskich kin wchodzi film dokumentalny Szkoła Babel w reżyserii Julie Bertuccelli.

„Szkoła Babel”, reż. Julie Bertuccelli (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Szkoła Babel”, reż. Julie Bertuccelli (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Szkoła Babel w reżyserii współpracowniczki Krzysztofa Kieślowskiego, Julie Bertucelli to niezwykły dokument, rejestrujący fascynujący eksperyment, jakim są klasy adaptacyjne. W tej wielokulturowej grupie odbijają się społeczne niepokoje: wychodzą na jaw wzajemne uprzedzenia, lęk przed innością, jak i stereotypy. Ale dzięki temu filmowi widz nauczy się, w jaki sposób z nimi walczyć, a nie jak je umacniać. To jeden z powodów, dla którego obraz był nominowany do Cezara, odpowiednika francuskich Oscarów dla najlepszego dokumentu.

Pochodzą z Senegalu, Irlandii, Brazylii, Maroka, Chin… Mają pomiędzy 11 a 15 lat i właśnie przybyli do Francji. Przez rok będą wspólnie uczęszczać do tej samej klasy adaptacyjnej w jednej z paryskich szkół. 24 uczniów, 24 różnych narodowości i dwa wspólne cele: opanować język francuski i odnaleźć się w tutejszej rzeczywistości.

Francuska szkoła staje się prawdziwą wielokulturową areną. Nastolatki pokazane w filmie przechodzą to samo, co każde dziecko w ich wieku, a zatem fizyczne zmiany ciała, kształtowanie poglądów, burze hormonów, a jednak wiele też je różni od francuskich rówieśników. Każdy z nich ma na swoim koncie już sporo życiowych doświadczeń. We Francji znaleźli się ze swoimi rodzinami, za które muszą nierzadko odpowiadać jako jedyne osoby mówiące po francusku. Chociaż borykają się z najróżniejszymi problemami wynikającymi z procesów integracyjnych, jak rasizm czy ksenofobia, patrzą w przyszłość z nadzieją i odwagą. Są prawdziwymi bohaterami.

Julie Bertuccelli – urodzona w 1968 roku francuska reżyserka, która zdobywała doświadczenie na planach takich tuzów kina, jak Otar Iosseliani, Rithy Panh, Krzysztof Kieślowski, Emmanuel Finkiel czy Bertrand Tavernier. Samodzielną karierę rozpoczęła w 1993 roku. Na początku pracowała dla telewizji. Jej dokumenty emitowały tak poważane stacje, jak Arte, France 3 czy France 5. Już w tym okresie była laureatką wielu nagród, z których najważniejszą – Heritage Prize otrzymała za „Judge Factory” na festiwalu Cinéma du Réel. Na początku XXI wieku zajęła się kinem fabularnym, które rozsławiło ją wśród kinomanów, krytyków i selekcjonerów festiwali filmowych. Jej obraz Kiedy Otar odszedł zdobył Grand Prix w sekcji Tydzień Krytyki na festiwalu w Cannes w 2003 roku, a także był laureatem wielu innych nagród, m.in., Cezara, odpowiednika francuskich Oscarów dla najlepszego filmu. Z kolei jej obraz Drzewo z pamiętną kreacją Charlotte Gainsbourg był prezentowany na zamknięcie festiwalu w Cannes w 2010 roku. Aktualnie reżyserka pracuje nad swoją trzecią pełnometrażową fabułą.

 Szkoła Babel, reż. Julie Bertuccelli
Dystrybutor: Vivarto
Wkinach od 5 czerwca 2015 roku

Dodaj komentarz