Izabela Kowalczyk – Conjonctions

Od 30 maja w mia ART GALLERY we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę Conjonctions, na której swoje prace zaprezentuje Izabela Kowalczyk.

Izabela Kowalczyk, „Relief 8”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Kowalczyk, „Relief 8”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Intuicyjna potrzeba doświadczania przestrzeni – koniunkcje motywów i znaczeń. Sztywna sklejka zamiast tradycyjnego płótna malarskiego – pogłębiony podział obrazu na formę i tło. Poszukiwania oscylujące na krawędzi malarstwa i rzeźby. Na wystawie w mia ART GALLERY Izabela Kowalczyk, po raz pierwszy w Polsce od uzyskania dyplomu łódzkiej ASP w 2002 roku i wyjazdu do Francji, prezentuje najnowsze obrazy na płótnie i papierze oraz prace z serii Reliefy, rozpoczętej w 2012 roku.

Poszukiwania plastyczne Izabeli Kowalczyk są przede wszystkim formalne, ale nie abstrakcyjne. Pozostaje w nich zawsze pewien stopień figuratywności. Formy coś przedstawiają, coś niedomówionego, niejasnego, jakieś niedookreślone fragmenty, jednak zawsze związane z otaczającą rzeczywistością, wywodzone z codzienności.

Izabela Kowalczyk, „Sans Titre 54”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Kowalczyk, „Sans Titre 54”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reliefy to wycięte w drewnie obrazy-fragmenty, których części połączone są za pomocą metalowych zawiasów i śrubek. Zawiasy mają kilka funkcji. Łączą one poszczególne elementy, jednocześnie zachowując między nimi wąską linię podziału – przestrzeń relacji z tłem ściany czy podłoża. Linia ta oraz krawędzie każdego elementu funkcjonują jak rysunek.

Zawiasy wprowadzają do prac także ideę ruchu, możliwość składania i rozkładania prac. Owa idea ruchu, pewien mentalny nomadyzm, reprezentuje ważny aspekt mojej pracy, widoczny już w serii „Obiekty” z 2005 roku, w której nierówne, niestabilne domki z dykty, o ściankach połączonych zawiasami, na kółkach, są próbą pytania o własne miejsce w świecie. Słowo relief obok rodzaju płaskorzeźby oznacza też geograficzne ukształtowanie terenu. W moich pracach pod tym tytułem publiczność widzi często stylizowane mapy, granice, rzeki, terytoria. Źródłem pomysłu budowania obiektów przestrzennych z małych, płaskich elementów łączonych zawiasami była bardzo prozaiczna potrzeba łatwego przechowywania i transportu prac podczas moich licznych przeprowadzek. W jakiś sposób ruch, niestałość i związana z nimi niepewność, obecne w moim codziennym życiu, przenikają do moich prac i napędzają moje poszukiwania niewidocznej, płynnej granicy pomiędzy tym co stabilne i niestabilne, pełne i puste, dynamiczne i statyczne, między przestrzenią otwartą i zamkniętą – mówi o swoich pracach Izabela Kowalczyk.

Izabela Kowalczyk – urodziła się 1975 roku w Dzierżoniowie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, oraz dyplom École d’Art d’Aix-en-Provence we Francji, gdzie aktualnie mieszka i pracuje. Zajmuje się malarstwem i tworzeniem obiektów z jego pogranicza.

Wystawa Izabeli Kowalczyk Conjonctions
Od 30 maja do 20 czerwca 2015 roku
mia ART GALLERY
Wrocław

Dodaj komentarz