Gilad Ratman w Szczecinie!

13 czerwca w Trafostacji Sztuki w Szczecinie odbędzie się otwarcie wystawy współczesnego artysty, reprezentanta Izraela na 55. Biennale Sztuki w Wenecji, Gilada Ratmana.

Gilad Ratman „The Multipillory” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gilad Ratman „The Multipillory” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Four Works to pierwsza tak rozbudowana wystawa monograficzna izraelskiego artysty w Europie. Odkąd urodzony w 1975 roku w Hajfie Ratman zaprezentował na 55. Biennale Sztuki w Wenecji w pawilonie izraelskim pięciokanałową instalację wideo The Workshop, uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych artystów sztuki wideo.

W przenośni można powiedzieć, że to najbardziej znane dzieło Gilada Ratmana zostanie w Trafostacji Sztuki ujęte w swoistą „klamrę czasową” – artysta pokaże dwa dzieła powstałe przed ekspozycją w Wenecji i dwa dzieła powstałe później. Zgodnie z tytułem, prezentacja twórczości Ratmana składać się będzie z czterech instalacji wideo, powstałych na przestrzeni 6 lat: The 588 Project (2009), The Multipillory (2010) i dwóch nowych – Buried Metal (2011- 2015) oraz Swarm (2015).

Ekspozycja nie będzie tylko kompilacją czterech oddzielnych artefaktów. Zamontowane na czterech poziomach Trafostacji prace stworzą jedną, wielką instalację, w której nakładać się będą na siebie dźwięki pojedynczych dzieł. W swej formie nawiązywać będzie ona do topografii budynku, a w sferze idei poruszać będzie kwestie nowoczesności i kondycji człowieczeństwa wobec zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości technologicznej i społecznej.

Gilad Ratman – urodził się w Hajfie, w Izraelu w 1975 roku i studiował w Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel (BFA) w Jerozolimie oraz na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Wystawiał m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago (2011), w Muzeum Sztuki Bass w Miami (2012), w Instytucie Sztuki Współczesnej w Filadelfii (2011), w Centrum Sztuki Współczesnej Garage w Moskwie (2010), i w Centrum Sztuki Współczesnej w Dallas. Brał udział m.in. w Biennale Sztuki Współczesnej w Herclijja (2011), w Rencontres d’Arles we Francji (2010), w ekspozycji Greater New York w MoMA PS1 w Nowym Jorku (2010).W 2013 roku reprezentował Izrael w pawilonie tego kraju na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Zaprezentował tam wielowy miarową instalację The Workshop z gatunku site-specific. Ratman został uhonorowany m.in. nagrodą Anslema Kiefera, przyznawaną przez Wolf Foudation (2011), wyróżnieniem dla młodego artysty przez izraelskie Ministerstwo Kultury, nagrodą Givon.

Gilad Ratman „Swarm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gilad Ratman „Swarm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gilad Ratman, Four Works
Kurator: Sergio Edelsztein
Wernisaż 13 czerwca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 14 czerwca do 28 sierpnia 2015 roku
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz