I love You but I’ve Chosen Darkness

16 maja w Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Ciężkiego I love You but I’ve Chosen Darkness.

Jakub Ciężki „Dwanaście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Ciężki „Dwanaście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Ciężki  – urodził się w Lublinie w 1979 roku. W latach 1998–2003 studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Mieszka i pracuje w Lublinie. Od ukończenia studiów systematycznie bierze udział w konkursach artystycznych, zdobywając liczne nagrody (najbardziej prestiżowa to Grand Prix 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011). Jednocześnie regularnie wystawia i pracuje na macierzystym Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Podczas gdy inni “odcinaliby kupony” od kolejnych sukcesów, on z każdym kolejnym cyklem malarskim idzie o krok dalej, imponuje erudycją i lekkością z jaką porusza się w obrębie historii sztuki; rozwija warsztat. Ciężki maluje specyficzne martwe natury. Najbardziej pociąga go pejzaż industrialny – portretował kaloryfery, skrzynki na listy, wannę, drabinki z placu zabaw dla dzieci, ogrodzenia, rusztowania, dachy; wyjęte z kontekstu, często przedstawione na monochromatycznym tle pokazują proces odchodzenia od konkretnego przedmiotu w kierunku abstrakcji. Poprzez syntetyzm, skalowanie, kadrowanie, kompozycję, w której dominantami stają się rytmy, kierunki, energia tła Ciężki odbiera swoim przedstawieniom walor reprezentacji. Zgeometryzowane i “architektoniczne” obrazy artysty wywołują napięcie, grają ze świadomością widza, pokazując mu, co można odnaleźć pod powierzchnią rzeczy.

Jakub Ciężki, I love You but I’ve Chosen Darkness
Wernisaż 16 maja 2015 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do 14 czerwca 2015 roku
Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz