• 2015-05-16

Dawno temu – wczoraj. Najcenniejsze ojczyzny

Do 8 czerwca w Galerii Pod Kolumnami we Wrocławiu potrwa wystawa Dawno temu – wczoraj. Najcenniejsze ojczyzny, podczas której swoje fotografie pokaże Barbara Maliszewska.

Barbara Maliszewska, „Z cieniem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Maliszewska, „Z cieniem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Maliszewska jest amatorką fotografii piktorialnej. Pędzel i sztalugę zamieniła na aparat i komputer, a szlachetne techniki fotograficznej ciemni na program komputerowy. Jej prace powstają z inspiracji poezją symboliczną (Goethe, Yeats, Miciński), szeregiem polskich poetów młodopolskich, prozą Bruno Schulza, oraz malarzami tworzącymi w różnych epokach, takimi jak Caravaggio, Bruegel, Vermeer, Dali i Łempicka.

Piktorializm i symbolizm prac Barbary Maliszewskiej dają szerokie pole dla wyobraźni wrażliwego odbiorcy. Oniryczne obrazy opowiadają o przemijaniu życia, zatracaniu wartości i upadku klasy mieszczańskiej  zbiorowego nośnika szeroko pojętej kultury. Często nie są fotografie dokumentujące chwilę tu i teraz, lecz przenikają się z kadrami, które pojedynczo gdzieś i kiedyś istniały lub istnieją. Są opowiadaniem o tym, jaki świat widzi autorka oczami swojej wyobraźni, pełnymi emocji i przemyśleń. Fotografia piktorialna to nie czyste oddanie tego co zarejestrował aparat, a to co autor widział oczami duszy naciskając spust migawki.

Wystawa Barbary Maliszewskiej Dawno temu – wczoraj. Najcenniejsze ojczyzny
Wystawa czynna do 8 czerwca 2015 roku
Galeria Pod Kolumnami
Wrocław

Dodaj komentarz