Andrzej Strumiłło. Obrazy

16 maja w ramach Nocy Muzeów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej odbędzie się wernisaż wystawy Obrazy, gdzie swoje dzieła zaprezentuje Andrzej Strumiłło.

Andrzej Strumiłło, „Czerwony okrąg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Strumiłło, „Czerwony okrąg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 roku w Wilnie. W latach 1945–1947 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wraz z Andrzejem Wajdą, Janem Tarasinem, Walerianem Borowczykiem i innymi należał do Grupy Samokształceniowej kierowanej przez Andrzeja Wróblewskiego.

Po studiach asystował w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa oraz w pracowniach Tadeusza Grygiela i Adama Rychtarskiego w PWSSP w Łodzi. W latach 1977–1980 był profesorem ASP w Krakowie, następnie wykładowcą filii ATK w Suwałkach (1987–1988). W latach 1982–1984 pracował jako kierownik pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ w Nowym Jorku.

Andrzej Strumiłło to artysta wszechstronny o bogatym i różnorodnym dorobku artystycznym. Uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Wydał dwa tomy poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze. Jest artystą o niezwykłej wyobraźni, a w jego pracach pojawia się wiele tematów: od poetycko-metaforycznych po abstrakcyjne.

Swoje prace pokazywał m.in. w: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Elblągu, Toruniu, Płocku, Suwałkach, Pekinie, New Delhi, Ułan Bator, Hanoi, Katmandu, Tokio, Berlinie, Antwerpii, Mediolanie, Pradze, Moskwie, Kownie i Nowym Jorku.

Wystawa Andrzej Strumiłło. Obrazy
Od 16 maja do 31 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa

Dodaj komentarz