• 2015-05-15

Teatr nie jest do hejtu

Oświadczenie Instytutu Teatralnego i BWA Warszawa w sprawie realizacji muralu według projektu Jakuba Woynarowskiego

Projekt muralu autorstwa Jakuba Woynarowskiego, który miał powstać na zachodniej ścianie Kamienicy pod Żaglowcem (ul. Sienna 45, Warszawa)

Projekt muralu autorstwa Jakuba Woynarowskiego, który miał powstać na zachodniej ścianie Kamienicy pod Żaglowcem (ul. Sienna 45, Warszawa)

Warszawa, 14.05.2015

Dla jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE „publiczny” jest słowem kluczowym. Od 12 lutego, kiedy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie zainaugurowaliśmy obchody, staraliśmy się zakres, sens i wymiar tego słowa podkreślać każdym naszym działaniem. W poniedziałek 11 maja przed kasami 100 teatrów publicznych w Polsce stanęły dawno niewidziane kolejki, tysiące ludzi. Stanęli tam po to, żeby kupić bilet – dla siebie, dla rodziny, dla przyjaciół. Wielu zerwało się o świcie, wielu zrezygnowało z innych zajęć. Pospolite ruszenie widzów. Czy jest lepszy dowód na ważność, potrzebę i sens finansowania teatru z publicznych pieniędzy? Czy jest lepszy dowód na to, że teatr jest i musi być publiczną wartością?

„Przeżyjemy w teatrze” – nasze hasło – prezentujemy za pośrednictwem artystów innych dziedzin, rysowników i mistrzów street artu. W Krakowie specjalną kurtynę dla Narodowego Starego Teatru namalował Mikołaj Małek. W Warszawie Dzień Teatru Publicznego – 23 maja – poprzedzić miał wernisaż muralu Jakuba Woynarowskiego. Praca wybitnego artysty – nie okolicznościowe obwieszczenie czy opłacona reklama – zaprojektowana dla ściany Kamienicy „Pod Żaglowcem” przy ul. Siennej 45. 28 maja mural autorstwa kolektywu DWA ZETA, czyli Karoliny Zajączkowskiej i Sławka ZBIOKA Czajkowskiego zostanie odsłonięty na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Mural Woynarowskiego miał podejmować dialog z mieszkańcami stolicy, tak jak teatr szuka dialogu z widzem. Miał. Pomimo uzyskania przez Instytut Teatralny wszelkich zgód i pozwoleń, pomimo omówienia z producentami muralu Blu sposobu jego symbolicznego pożegnania, kierunek rozmowy o lokalizacji pracy przybrał tryb i ton zdecydowanie sprzeczne z naszymi intencjami. Fala agresji i niemerytorycznego „hejtu” uderzyła w Instytut i dotknęła artystę. W żadnym razie nie chcemy prowadzić debaty o teatrze publicznym w ten sposób ani narażać artysty na jakikolwiek dyskomfort takiej sytuacji.

Mural Jakuba Woynarowskiego przy ul. Siennej 45 w Warszawie nie powstanie, ale stanie się PUBLICZNYM dobrem inaczej. W porozumieniu z artystą upubliczniamy i oddajemy jego projekt temu, kto zechce go przyjąć. Rezygnujemy z prawa do posługiwania się nim na zasadzie wyłączności i ogłaszamy „otwarte wezwanie” do realizacji muralu w najlepszej dla niego przestrzeni.

Instytut Teatralny sfinansuje wykonanie jednej realizacji. Kolejne mogą powstać w miejscu i formacie uzgodnionym z twórcą. Sam projekt również zostanie umieszczony w domenie publicznej. O szczegółach poinformujemy 22 maja w Instytucie Teatralnym, kiedy mural zostanie symbolicznie oddany publiczności.

Projekt Jakuba Woynarowskiego jest aktualny i ponadczasowy jednocześnie.

Sami Państwo zobaczcie.

Dorota Buchwald
dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

Dodaj komentarz