• 2015-05-15

Polskie kino w Moskwie

Festiwal Filmów Polskich w Rosji Wisła otworzy 21 maja w moskiewskim Domu Kino thriller Fotograf w reżyserii Waldemara Krzystka, znanego rosyjskiej publiczności z Małej Moskwy, 80 milionów oraz serialu o Annie German. Na uroczystości obecni będą rosyjscy aktorzy, biorący udział w filmie, m.in. Artiom Tkaczenko i Nodar Dżanelidze.

Film prezentowany na Festiwalu Filmów Polskich w Rosji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film prezentowany na Festiwalu Filmów Polskich w Rosji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gościem honorowym Festiwalu będzie wybitny reżyser teatralny i filmowy, jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów Jerzy Stuhr. W ramach poświęconej twórcy retrospektywy zostaną zaprezentowane najlepsze filmy w jego reżyserii oraz tytuły, w których stworzył niezapomniane kreacje aktorskie. Artysta osobiście zaprezentuje w Moskwie swój najnowszy obraz Obywatel, który wejdzie również w skład sekcji konkursowej.

Festiwal odwiedzi jeden z najciekawszych przedstawicieli polskiego kina dokumentalnego Paweł Łoziński – reżyser, operator, scenarzysta i producent. Laureat kilkudziesięciu nagród na festiwalach filmów dokumentalnych w Polsce i za granicą syn nie mniej znanego Marcela Łozińskiego nie tylko przedstawi na Wiśle swój film dokumentalny Ojciec i syn, ale poprowadzi także masterclass z udziałem studentów Szkoły Mariny Razbieżkinej na temat: Bohater w filmie dokumentalnym.

Tegoroczną delegację filmową Wisły zasili najbardziej nagrodzony w ostatnim roku reżyser i scenarzysta Łukasz Palkowski, który zaprezentuje widzom swój rewelacyjny film Bogowie, który stał się absolutnym polskim hitem kinowym. O tym jak przebiegała praca na planie, rosyjskim widzom wraz z reżyserem opowie Magdalena Czerwińska, filmowa żona głównego bohatera – profesora Religi. Aktorka zagrała również w konkursowym filmie Pod mocnym aniołem Wojciecha Smarzowskiego.

Do grona reżyserów, którzy zawitają w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej dołączy utalentowany twórca dramatu kryminalnego Jeziorak Michał Otłowski. Rosyjska publiczność będzie miała okazję porozmawiać z artystą po projekcji filmu.

Moskiewscy kinomani będą mogli zapoznać się z autorem scenariuszy i reżyserem spektakli wielokrotnie prezentowanych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach teatralnych, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak – Wojciechem Farugą. Twórca w ramach stworzonej we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Teatrem Polskim w Moskwie sekcji Teatr na ekranie przedstawi swój film Walentyna.

Reprezentantką polskiego pokolenia młodych reżyserów wśród kobiet będzie na Festiwalu Anna Kazejak. Znana ze Skrzydlatych świń autorka przywiezie do Moskwy swój nowy obraz Obietnica, który doskonale wpisuje się w głośną dyskusję o współczesnej młodzieży, w ostatnim czasie często podejmowaną zarówno w polskim, jak i rosyjskim kinie.

Blok filmów o Warszawie zaprezentuje dramaty wojenne z gatunku dokumentu fabularyzowanego – Radosław i Radosław II. O swoich rozmowach z żyjącymi żołnierzami Zgrupowania Radosław opowie osobiście reżyser Małgorzata Brama.

Po raz kolejny w stolicy Rosji zagości jeden z najlepszych współczesnych polskich aktorów – Arkadiusz Jakubik. Aktor opowie widzom o przygotowaniach do roli w poruszającym dramacie Jacka Lusińskiego Carte Blanche. Listę twórców filmowych, goszczących na 8. Wiśle, zamyka znakomity aktor teatralny i filmowy Łukasz Simlat. Artysta zagrał aż w czterech obrazach, prezentowanych na tegorocznym Festiwalu.

8. Festiwal Filmów Polskich w Rosji Wisła
Od 21 do 28 maja 2015 roku
Dom Kino w Moskwie, Rosja

 

Dodaj komentarz