Polska Noc Muzeów

15 i 16 maja muzea w całej Polsce organizują słynną już Noc Muzeów, podczas której na gości czeka wiele atrakcji, a w niektórych przypadkach nawet możliwość obejrzenia ekspozycji, które na co dzień nie są udostępnianie zwiedzającym.

Zeszłoroczna Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zeszłoroczna Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc z piątku na sobotę, 15/16.05

W przypadku Muzeum Narodowego w Krakowie tegoroczne zwiedzanie odbędzie się pod hasłem Noc światła. W programie:

 • Galeria Sztuki Polskiej XX wieku – prezentacja rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Boznańskiej, Malczewskiego, Wyspiańskiego po prace Nowosielskiego, Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Kozyry i Żebrowskiej: prezentacja najnowszych nabytków MNK – Ignacy Czwartos, Taka robota na wiosce, Barbara Zbrożyna, Sarkofag podwójny, I, II, III, (sala Intertekst)
 • Galeria Rzemiosła Artystycznego – kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików Galeria Broń i Barwa w Polsce – uzbrojenie od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej.
 • Legiony Polskie 1914–1918 – wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego
 • W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – wystawa
 • 19.00-21.30 Nocny Konik Muzealny – ścieżka dla rodzin
 • od 19.00 do wyczerpania materiałów – Poznaj nas! Specjalna ścieżka zwiedzania dla osób dorosłych
 • 19.00 pokaz chińskich sztuk walki oraz taniec Smoka w wykonaniu mistrzów i zawodników z krakowskiego Centrum Chińskich Sztuk Walki Choy Lee Fut Polska (plac przed Gmachem Głównym)
 • 20.00 pokaz filmu Wejście smoka z 1973 roku (sala U Samurajów, ilość miejsc ograniczona)
 • 20.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Legiony Polskie 1914-1918 (Piotr Wilkosz, kurator wystawy)
 • 22.00-23.00 pokaz filmu Muzeum Utracone 2015 (sala U Samurajów)
 • Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – Prezentacja polskiego malarstwa i rzeźby, dzieł najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Michałowskiego, Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego
 • 19.00-21.30 Nocny Konik Muzealny – ścieżka dla rodzin
 • od 19.00 do wyczerpania materiałów – Poznaj nas! Specjalna ścieżka zwiedzania dla osób dorosłych.

Noc z soboty na niedzielę, 16/17.05

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało dla zwiedzających szczególne atrakcje:

 • W ramach tegorocznej edycji imprezy instytucja będzie czynne do godz. 1.00 (wstęp do godz. 24.00); otwarte zostaną drzwi dzielące przestrzeń placówki od Muzeum Wojska Polskiego. Dostępne dla zwiedzających będą ekspozycje stałe, w tym Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, która, po gruntownej przebudowie, została uhonorowana niedawno Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014.
 • W nocy z 16 na 17 maja 2015 roku zostanie również zaprezentowana po raz pierwszy w nowej odsłonie część Galerii Sztuki XIX Wieku. Galeria została wzbogacona m. in. o XVIII-wieczny prolog – Salę i Gabinet Oświeceniowy – ukazujące najwybitniejsze obrazy z kolekcji malarstwa XVIII wieku MNW. Swoje miejsce w zmienionej Galerii znajdą również działa XIX-wiecznego Klasycyzmu i Romantyzmu.
 • Podobnie jak w ubiegłych latach, program wydarzeń zainauguruje Wieczorynka w muzeum, czyli blok zajęć dla dzieci w wieku 5–12 lat (godz. 18.00). Mali amatorzy sztuki będą mogli przeżyć archeologiczną przygodę, spotkać jednorożca, błazna, a także stworzyć własne, niepowtarzalne dzieło. Przekonają się, że świat przedstawiony na obrazie można nie tylko obejrzeć, lecz także usłyszeć i powąchać, wyruszą również w mrożącą krew w żyłach podróż do Muzealnego archiwum X.

W Noc Muzeów 2015 warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza przegląd najbardziej wpływowego artysty powojennego: Andrzej Wróblewski: Recto / Verso. 1948–1949, 1956–1957.

 • Andrzej Wróblewski: Recto / Verso. 1948–1949, 1956–1957 Noc Muzeów 2015 to ostatnia okazja, żeby zobaczyć prace Wróblewskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa demontowana jest 17 maja przed wyjazdem do Madrytu, gdzie pokazana zostanie w w prestiżowym Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Wystawa skupia się na dwóch momentach twórczości Wróblewskiego: na samym jej początku, kiedy artysta wymyśla dopiero swój język malarski (1948-1949) i na samym jej końcu, kiedy, po okresie wiary i dobrowolnego podporządkowania się wytycznym stalinowskiego socrealizmu, próbuje swój język zdefiniować na nowo (1956–1957). Organizatorem wystawy jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kuratorem jest francuski badacz malarstwa powojennego: Éric de Chassey.

Ponadto także w MSN wystawa finalistów 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza z kolei do Kamienicy Hrabiego Raczyńskiego na wystawę PRAWDA PIĘKNO DOBRO. Z kolekcji Zachęty.

 • PRAWDA PIĘKNO DOBRO. Z kolekcji Zachęty Prace zebrane w kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki na co dzień udostępnione są cyfrowo na portalu otwartazacheta.pl. Nieczęsto jednak zdarza się okazja, żeby zobaczyć je na żywo podczas jednej ekspozycji. Wśród 31 artystów prezentowanych na wystawie obok bezdyskusyjnych klasyków (m.in. Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow) znaleźli się najważniejsi artyści sztuki krytycznej (m.in. Zbigniew Libera, Joanna Rajkowska) oraz twórcy młodszego pokolenia (m.in. Julita Wójcik, Agnieszka Polska). Punktem kulminacyjnym jest, prezentowana w Warszawie po raz pierwszy od lat, wideoinstalacja Katarzyny Kozyry „Święto wiosny”. Wystawę PRAWDA PIĘKNO DOBRO. Z kolekcji Zachęty eksponowana jest w Kamienicy Hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2.

Zamek Królewski w Warszawie również przygotował dla swoich zwiedzających specjalne atrakcje.

 • W Zamku: apartamenty Wielki i Królewski z Salami: Wielką, Rycerską, Tronową, Sypialnią Króla oraz z Salą Canaletta; Sale Sejmowez Salą Senatorską,w której uchwalono Konstytucję 3 maja. Uwaga! w godz. 17.00 – 18.30 – specjalne zwiedzanie Apartamentu Wielkiego i Królewskiego w języku migowym za pomocą aplikacji ściąganych na tablety użyczane zwiedzającym.
 • W pałacu Pod Blachą: apartament Księcia Józefa Poniatowskiego i Wystawę Kobierców Wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian.
 • Wystawy czasowe: Order Świętego Stanisława 1765–1831. W 250. rocznicę powołania orderu Praemiando Incitat (Nowa Izba Poselska), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2015. Dokumenty z Biblioteki Polskiej w Paryżu (Sala Senatorska i Galeria Warty), Zamek warszawski – historia nieznana (wystawa posterowa na Dziedzińcu Wielkim

Specjalne atrakcje:

 • W godz. 17.00–20.00 – zwiedzanie Ogrodów zamkowych. Oprowadzanie: kustosz dr Małgorzata Szafrańska i mgr inż. Sławomir Kwiatkowski,
 • W godz. 19.30–22.30 – specjalne oprowadzanie po wystawie Żyd Niemalowany w Ziemi Kanaan. Ryciny biblijne z kolekcji Muzeum, Wieczny Tułacz przez kustosza Daniela Artymowskiego oraz Pawła Szapiro i Waleriana Warchołowskiego,
 • O godz. 21.00 Wolnomularstwo i popkultura. Jak wiek XIX i XX widział masonerię. Wykład prof. Tadeusza Cegielskiego (Loża Masońska),
 • O godz. 19.00 Duchy szwedzkich żołnierzy, czyli archeolog i antropolog na tropie zamkowych szkieletów – wykład kustosza Rafała Mroczka (Loża Masońska).
 • Godz. 18.00 i 19.00 Bajka straszka, czyli o królewnie, która płakać nie umiała według Bolesława Leśmiana – zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat. Prowadzenie: dr Katarzyna Buczek, Agnieszka Wardak, Maria Reif i Hubert Poloniewicz. Zbiórka: Sień Wielka.

Arkady Kubickiego:
Godz 19.00–24.00 Scena Muzeum Jazzu

 • Koncerty jazzowe oraz ekspozycja zbiorów Muzeum Jazzu (instrumenty, elementy strojów, fotografie, plakaty, płyty, okładki). Na wystawie będzie można zobaczyć fragmenty kolekcji poświęconej Leopoldowi Tyrmandowi, Andrzejowi Kurylewiczowi i Jarkowi Śmietanie. Podczas koncertu odbędzie się promocja książki Krzysztofa Karpińskiego Był jazz, opowiadającej o historii jazzu w przedwojennej Polsce. Organizator: Muzeum Jazzu
 • Wystawa artystycznych kalendarzy firmy Gedeon Richter. Od czterech lat, wspólnie z autorem koncepcji artystycznej projektu, Andrzejem Pągowskim, firma Gedeon Richter wydaje kalendarze z pracami najwybitniejszych polskich grafików, malarzy, ilustratorów oraz rysowników satyrycznych. Specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa prace przygotowali między innymi: Waldemar Świerzy, Marcin Maciejowski, Józef Wilkoń, Bohdan Butenko, Edward Lutczyn, Henryk Sawka, czy Marek Raczkowski. W ciągu tych kilku lat firma zgromadziła wyjątkową galerię sztuki współczesnej, którą chce się podzielić z szeroką publicznością.

Warszawski Dom Spotkań z Historią zabierze swoich gości w symboliczną podróż po bezdrożach kultur, wierzeń i zwyczajów, stąd nazwa tej edycji: Noc Pielgrzyma. Znikające światy.

Program:

 • 18.00–18.30 Przestrzenie duchowe – wernisaż wystawy w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Różne oblicza współczesnej duchowości na zdjęciach Mateusza Baja, Mirosławy Gmaj, Alicji Ignaciuk, Moniki Krzyszkowskiej, Jakuba Ochnio, Katarzyny Pawlicy i Tadeusza Żaczka. Przyglądamy się zwyczajom i obrzędom wyznawców różnych religii w Polsce: katolików, prawosławnych, żydów, muzułmanów i starowierców. Kurator: Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca m.in. fotografii w Zakładzie Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej UW, w Collegium Civitas. Organizatorzy: Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, DSH.
 • 19.00–19.30 Objazdowe warsztaty pisania ikon. Malowanie ikon jest czynnością świętą. To emanacja bóstwa, które prowadzi rękę twórcy. Dlaczego ikony pisze się, a nie maluje?
 • 19.40–20.10 Czy tu była synagoga? – Wojciech Wilczyk. Fotograf i poeta z Krakowa. Utrwalił na zdjęciach niemal wszystkie istniejące dziś w Polsce synagogi, które po wojnie zostały „zaadaptowane” na kina, urzędy, szkoły, banki, sklepy itp. Ponad 300 zdjęć, ponad 300 dowodów na istnienie.
 • 20.20–20.50 Moje kapliczki – Anna Beata Bohdziewicz. Fotografka i publicystka od ponad 30 lat robi zdjęcia warszawskich kapliczek. Świat pędzi do przodu, a kapliczki są… jak starzy ludzie. Trwają na przekór wszystkiemu, choć wydawać by się mogło, że są nikomu niepotrzebne. Artystka pokaże też nieznane zdjęcia kapliczek ulicznych.
 • 21.00–21.30 Pieśni które leczą – Światosław Wojtkowiak. Podróżnik, pielgrzym, fotograf i przewodnik. Dokumentuje duchowe tradycje świata, w tym techniki uzdrawiania i magię świętych roślin. Poznamy amazońskich uzdrawiaczy pracujących z pieśniami przywracającymi harmonię i zdrowie.
 • 21.40–22.10 Karczeby – Adam Pańczuk. Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa. Tym mianem na Polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi. W wyrazistych, trudnych do zapomnienia portretach Pańczukowi udaje się uchwycić świętość ludzkiego życia.
 • 22.20–22.50 Znikający taniec – DOM TAŃCA. Jeszcze w latach 70. XX wieku zabawy przy granej na żywo muzyce były czymś powszechnym. Zatańczymy chodzonego, okrąglaka i oberka. Lekcje poprowadzi Grzegorz Ajdacki. Zagrają: Piotr Kaznowski (skrzypce), Mateusz Dobrowolski (bębenek).
 • 23.00–23.30 Koniec pieśni – Piotr Borowski. Wzruszający film o wymierającej kulturze wschodniego pogranicza. Zimą 1980/81 roku Piotr Borowski nagrał pieśni śpiewane przez mieszkańców wiosek w północno-wschodniej Polsce: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów oraz mieszkańców prawosławnej enklawy w Wierszalinie. W 2007 wrócił, by spotkać się z ich potomkami.
 • 23.30–24.00 Bal dziadowski – Remigiusz Mazur-Hanaj. Pieśni dziadowskie to utwory wykonywane przez grajków podczas odpustów i jarmarków. Niestety większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika – przepadła w odmętach dziejów wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach. Wystąpią Remigiusz Mazur-Hanaj (lira korbowa, skrzypce) i Agata Harz (śpiew).

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi oferuje swoim zwiedzającym m.in.:

 • Wystawa Ireneusz Pierzgalski. Malarstwo – Retrospektywa 2015,
 • Teatr Tadeusza Kantora w stulecie urodzin Artysty – zapis fragmentów spektakli w wyborze i opracowaniu Krzysztofa Miklaszewskiego,
 • Czytanie performatywne Wariata i zakonnicy Stanisława Ignacego Witkiewicza przez aktorów Teatru Fabrycznego w Łodzi z udziałem publiczności,
 • Wystawa Eva Rubinstein, fotografia.

Także Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej nie pozwoli spokojnie spać mieszkańcom Słupska i Ustki.

W programie m.in:

 • 18.00–20.00 Warsztaty Rainbow Window – prowadzenie Matthew Bamber.
 • 19.30–21.00 Gotowanie z Agatą Bielską: Żywe kultury – społeczne laboratorium fermentacji.
 • 20.00 Oprowadzenie po wystawie Tomasza Barana Spiegel im spiegel – oprowadza Przemysław Chodań.
 • 20.00–24.00 Galeria Jednego Dnia – Tomasz Keler – wystawa fotografii.

W Muzeum Archeologicznym w Warszawie już od godz. 18.00 do 1.00 w nocy można będzie zwiedzić największą w Polsce wystawę archeologiczną Pradzieje ziem polskich, wystawę Biskupin, Alfabet architektury romańskiej, ABC architektury gotyku oraz nową wystawę czasową Bilcze Złote – najpiękniejsze naczynia Europy, na której prezentowane są zabytki kultury trypolskiej sprzed 3 tysięcy lat p.n.e. ludności zamieszkującej tereny ob. Ukrainy.

Teatr Muzyczny w Toruniu włącza się w akcję Europejskiej Nocy Muzeów. 16 maja od godz. 20.00 rozpoczyna się nocne zwiedzanie siedziby Teatru – Pałacu Dąmbskich. Przewiduje się wiele atrakcji, a wśród nich specjalny pokaz spektaklu muzycznego Siostry Parry oraz fragment próby naszej kolejnej produkcji – familijnej opowieść muzycznej Złoto i liście w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, której premiera przewidziana jest na 1 czerwca. W Galerii Proscenium swoje prace pokażą Dagmara Horab i Paweł Hajncel. Oboje są absolwentami ASP w Łodzi.

Po raz pierwszy udział w Nocy Muzeów biorą Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Fundacja Dom Literatury w Warszawie. Z tej okazji w programie m.in.:

 • Turniej Jednego Wiersza,
 • Prezentacja zasobów archiwalnych z archiwum dawnego ZLP,
 • Pokój, w którym mieszkała Hanna Ożogowska,
 • Gablota z najciekawszymi pamiątkami żyjących i nieżyjących pisarzy z SPP (m.in. pamiątki po Januszu Krasińskim, Marku
 • Nowakowskim, Marianie Grześczaku, Krzysztofie Boruniu, a także pamiątki wypożyczone przez żyjących, ale byłych prezesów i członków m.in. Janusza Odrowąż-Pieniążka),
 • Wystawa książek z autografami pisarzy, które zostały podarowane bibliotece Domu Literatury.

Swoje utwory będą także prezentować członkowie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. m.in. Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Sylwia Gibaszek, Krystyna Lenkowska, Dagna Ślepowrońska, Grzegorz Walczak, Piotr Wojciechowski i Aleksandra Ziółkowska-Boehm.

Machinarium cieniowe będzie atrakcją Nocy Muzeów, na którą 15 maja, w godzinach 19.00–24.00 zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Interaktywną instalację generującą jedyne w Polsce cienie 3D zapewni Teatr Figur z Krakowa. To wspaniała zabawa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Tę jedyną w roku noc rozjaśnią pokaz światło/dźwięk Gra świateł oraz spotkania Światło w dawnej kopalni.

W programie także zwiedzanie Zamku Żupnego z przewodnikiem, w tym wystawy Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce. Wystawa ta będzie inspiracją dla dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych Blask kamieni. Dla wytrwałych loteria fantowa.

Muzeum Okręgowe w Toruniu  także zaprasza na II Toruńską Noc Muzealną. Hasłem przewodnim tegorocznej toruńskiej edycji jest: Witkacy znany i nieznany. Rodzinne spotkania w Muzeum. Tematyka programu nawiązuje do dwóch wydarzeń. Są nimi: 130 rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz obchody Toruńskich Dni Rodziny. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej Muzeum Okręgowe przygotowało szereg atrakcji takich jak: warsztaty, prelekcje z pokazami, spektakl, spotkania z podróżnikami, pokaz fotografii.

W Pałacu Króla Jana III Wilanowie nie tylko będzie można zwiedzić pałac za darmo, ale też wziąć udział w wielu atrakcyjnych wydarzeniach. W programie m.in.: warsztaty kaligrafii, scrapbooking, pokaz mody, pokaz kulinarny, pokaz uzbrojenia, kiermasz książek. Przygotowano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Część zajęć będzie tłumaczona na język migowy i towarzyszyć im będzie audiodeskrypcja.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na Noc Skamandrytów, w programie:

 • Noc Skamandrytów – program poetycko-muzyczny nawiązujący do słynnych kabaretów XX-lecia międzywojennego, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku: Doroty Cempury, Hanny Chojnackiej – Gościniak, Szymona Cempury i Bogumiła Karbowskiego,
 • bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych secesji i art déco,
 • pokaz pamiątek z okazji 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego „A w Sulejówku nie ma już nikogo“ (finisaż wystawy),
 • foto-retro.

Muzeum Żydów Mazowieckich ul. Kwiatka 7

 • prezentacja świętej szafy aron ha-kodesz, bezcennego zabytku po płockich Żydach,
 • degustacja kawy po żydowsku, przygotowanej przez restaurację Estera.

Noc Muzeów
15/16 i 16/17 maja 2015 roku

Dodaj komentarz