Kto zdobył Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego?

14 maja ogłoszono nazwiska laureatów nagrody za reportaż literacki, której patronuje polski „cesarz reportażu”. Wszystkie trzy wyróżnione książki opublikowało Wydawnictwo Czarne.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – logo (źródło: materiały organizatora)

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – logo (źródło: materiały organizatora)

Jury pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Piotr Mitzner, Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka, Olga Stanisławska i w obecności sekretarza jury Bożeny Dudko podczas trzeciego posiedzenia omówiło pięć książek i trzy przekłady, które znalazły się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014. Po wnikliwej dyskusji jury zdecydowało, że w szóstej edycji konkursu zostaną przyznane dwie równorzędne Nagrody (po 25 tysięcy złotych), które otrzymają Swietłana Aleksijewicz za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka w przekładzie Jerzego Czecha i Michał Olszewski za tom reportaży Najlepsze buty na świecie.

Swietłana Aleksijewicz ma wielki dar: umie słuchać ludzi, a spisane przez nią opowieści pozwalają pojąć tragizm położenia człowieka radzieckiego, któremu po upadku ZSRR zawalił się świat. W jej książce, będącej wielkim historycznym freskiem, szczególnie wyraziste stają się sprzeczności ludzkiej natury: dobro i zło, strach i odwaga, nienawiść i miłość.

Więcej o książce Swietłany Aleksijewicz

Książka Michała Olszewskiego Najlepsze buty na świecie to zbiór reportaży prasowych najwyższej próby. Wyłania się z nich na nowo nasza historia – ta niby jawna i ta wstydliwie ukryta. Napisane oszczędnym, powściągliwym stylem reportaże te ożywiają pamięć, każą się zastanowić nad toksynami wszelakiego rodzaju – obecnymi w naszej przeszłości, w naszym powietrzu czy też w naszym życiu społecznym.

Więcej o książce Michała Olszewskiego

Nagrodę dla tłumacza (15 tysięcy złotych) za najlepszy przekład reportażu literackiego 2014 roku jednogłośną decyzją jury otrzyma Mariusz Kalinowski, który książkę Krótki przystanek w drodze z Auschwitz przełożył z języka szwedzkiego.

W książce Rosenberga Krótki przystanek w drodze z Auschwitz wszelkie emocje są między wierszami. Tej prozy nie da się dobrze przełożyć, trzeba ją odegrać. I to właśnie uczynił Mariusz Kalinowski – z mistrzowskim wyczuciem frazy.

Więcej o książce Görana Rosenberga

Wszystkie nagrodzone książki zostały opublikowane w 2014 roku przez Wydawnictwo Czarne.

Uroczyste wręczenie Nagrody, ufundowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa, której współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”, odbyło się w czwartek, 14 maja, w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Bożena Dudko, sekretarz jury

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014
Laureaci: Swietłana Aleksijewicz, Michał Olszewski, Mariusz Kalinowski
14 maja 2015 roku

Dodaj komentarz