Jurek Wajdowicz – Wyciszenie

11 czerwca w Kasia Michalski Gallery w Warszawie odbędzie się wernisaży wystawy Wyciszenie, na której swoje prace pokaże Jurek Wajdowicz. Na wystawie będzie można oglądać wielkoformatowe, abstrakcyjne fotografie artysty.

Jurek Wajdowicz, „Untitled”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jurek Wajdowicz, „Untitled”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swojej dwutorowej praktyce jako projektant graficzny i fotograf, Jurek Wajdowicz koncentruje się na dwóch pozornie przeciwstawnych obszarach. Z jednej strony, współpracując z międzynarodowymi instytucjami pozarządowymi walczącymi o lepszy, bezpieczniejszy i zdrowszy świat, obcuje na co dzień z niepokojącymi wizerunkami biedy, głodu, przemocy i nierówności społecznych, które zestawia z mocną, przemyślaną typografią. Z drugiej jednak strony, gdy w samotności oddaje się fotografii artystycznej, tworzy poetyckie, kontemplacyjne obrazy, przywołujące atmosferę medytacji i tytułowego wyciszenia.

W Galerii Kasia Michalski, Wajdowicz pokaże wielkoformatowe, abstrakcyjne fotografie przypominające widziane z daleka miejskie pejzaże: migoczące barwnymi światłami, wibrujące w ciągłym, choć niedostrzegalnym ruchu. Owe dwie odnogi działalności, z pozoru tak różne, celują w osiągnięcie tego samego efektu. Pełna emocji praca z pamięcią i wyobraźnią przynosi poczucie zrozumienia, uświadamiając i oferując nadzieję i pocieszenie zarówno na poziomie jednostki, jak i całych społeczności. W obu przypadkach, widz musi zakwestionować i ocenić to, na co patrzy. Prace Wajdowicza tym samym otwierają nam oczy nie tylko na świat wokół, ale i wewnątrz nas.

Jurek Wajdowicz – mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Razem z Lisą LaRochelle jest współwłaścicielem wielokrotnie nagradzanego studia projektowego Emerson, Wajdowicz Studios (EWS). Specjalizuje się w pracy z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi i prestiżowymi instytucjami non-profit. Absolwent wydziału grafiki użytkowej PWSSP w Łodzi (dyplom 1975). Zanim założył EWS, pracował dla teatrów i muzeów w Polsce i Anglii, a następnie jako art director w Lubalin, Burns & Co w Stanach Zjednoczonych. Jurek Wajdowicz, ceniony za swój fotoreporterski język graficzny, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych dizajnerów w USA.

Wystawa Jurka Wajdowicza Wyciszenie
Od 11 czerwca do 31 lipca 2015 roku
Wernisaż: 11 czerwca 2015 roku, godzina 18.00
Kasia Michalski Gallery
Warszawa

Dodaj komentarz